Jak się chronić przed setem przeciwnika?

• pajczukin
      pajczukin
      Basic
      na forum od: 11.08.2017 Posty: 21
      Cześć staram się przeanalizować jedno ze swoich ostatnich rozdań, które przegrałem. Czy mogłem je wygrać?
      Szanse raczej małe, ale może mogłem lepiej odczytać przeciwnika i nie oddać mu tak dużo żetonów.
      Jak zwykle zaskoczył mnie setem. Zbyt często daję się zaskoczyć setem. Jak się przed tym chronić?

Rozdanie wyglądało następująco:
      Jestem na Big Blind, dostaję AQs (SB to $0.02, a BB to $0.05), mój stack to $17.80, wydaje się dość sporo.
      Wszyscy pasują, a gracz z middle position robi raise do $0.10 (jego stack to $4.70 czyli dużo mniej niż ja mam), po nim wszyscy pasują.
      Co robisz? Ja podbiłem do $0.20. Przeciwnik sprawdza.
      Spada flop: Ah 5d 2h
      Ruch należy do mnie, mam najwyższą parę z całkiem dobrym kickerem. Co byście zrobili? Ja postawiłem $0.20.
      Przeciwnik przebija mnie do $0.46. Co powinienem zrobić? Powinna mi się lampka zapalić i zapaliła się, ale nie tam gdzie trzeba. Tak rozumowałem:
      Przed flopem nie grał nazbyt agresywnie, więc pomyślałem, że AK raczej nie ma, może mieć Asa z gorszym kickerem niż ja, może mieć ciąg do strita lub do koloru, a może po prostu blefuje aby mnie sprawdzić bo ma na ręce jakąś średnią parę np. 99, lub 77 (i tu byłem blisko, ale za cholerę nie przyszło mi do głowy, że już może mieć seta), a może ma seta AAA i przed flopem grał delikatnie w celu zastawienia pułapki?

No ale co powinienem ja zrobić w takiej sytuacji? Mam się dać zastraszyć z AQs i z takim flopem? A zatem sprawdziłem, może mogłem zrobić reraise sugerując, że mam ciąg do koloru, albo nie wiem co mogłem zrobić, w każdym razie sprawdziłem i na turnie padło 8h, czyli na stole mamy: [Ah 5d 2h] [8h]

Co powinienem zrobić? Już mam strach, że koleś trafił kolor albo ma set AAA, ale co robić? Ruch należy do mnie, a więc zmuszam go do podjęcia decyzji i dalej zbieram informację, a zatem robię bet połowę puli, czyli mały zakład, a konkretnie $0.84
      Koleś sprawdza.

Może mógłbym już tutaj uznać to za jego słabość lub stawianie pułapki jeżeli ma kolor, ale za cholerę cały czas nie dostrzegam seta. A zatem dalej nic nie wiem, tylko że coś ma. Ale co? Najprawdopodobniejsze wydaje mi się, że to para asów ze słabym kickerem. Gdyby mieł AAA to chyba zagrałby tu ostrzej sam bojąc się o mój ewentualny draw do koloru.

Pada river [Ah 5d 2h 8h] [Jd]
      No i co teraz? Mój ruch. Nie mogę zrobić Check, bo jeżeli koleś postawi dużo to nie będę wiedział co robić. Czy blefuje, czy rzeczywiście ma kolor, czy może cały czas wierzy w swoją parę Asów ze słabym kickerem. A może ma dwie pary? No sam nie wiem, ale nie mogę tak okazać słabości zwykłym checkiem, chociaż może check wydałby się przeciwnikowi moją pułapką z kolorem na ręce i też by tylko sprawdził, ale wolałem nie ryzykować takiego rozwiązania i zaryzykowałem siano :)
      Postawiłem $1.64, czyli znowu połowę puli, czyli zgodnie z zasadami, które usłyszałem w szkółce pokera, jest to
      mały zakład, chociaż nie jestem taki przekonany, bo po tym becie na stole leży już około 1/4 mojego stacka, a dla przeciwnika to już prawie cały jego stack, no ale tak w szkółce mówili, że to mały zakład, więc postawiłem pół pota. Koleś mnie sprawdził i wygrał. A co miał? Set 555.

Na żadnym z etapów rozdania nie przyszło mi to do głowy, czy mogłem to przewidzieć jakoś?
      Sądzę, że gdybym na riverze zrobił all-in raczej bym go nie wystraszył swoim ewentualnym kolorem. albo setem AAA, lub 888 lub JJJ. Koleś mial już za dużo w puli. No i straciłem 1/4 stacka. Ból, ale co zrobić?

Czy mogłem to rozegrać lepiej? A może z AQs powinienem przed flopem zagrać ostrzej, np. all-in biorąc pod uwagę jego niewielki stack? Ale myślę, że jest zdecydowanie za dużo wariatów, którzy z parą 55 na ręce sprawdzają wszystkie alliny jak leci, a w takim wypadku nawet gdybym miał na ręce np. KK to i tak bym przegrał. A to była gra typu Zoom, czyli nic o przeciwniku nie wiem.

Proszę o pomoc. Z góry wielkie dzięki.
  • 16 odpowiedzi
    • przemek9422
      przemek9422
      Brąz
      na forum od: 02.05.2011 Posty: 1 244
      https://pl.pokerstrategy.com/glossary/Overplay/

masz TYLKO top pare, a po tym jak gościu gra raise flop ty donkbetujesz turna i betujesz river jakbyś miał jakieś nutsy, po za tym jeśli już 3betujesz preflop to bez pozycji co najmniej do 0.35-0.40$..

ogólnie długa droga przed tobą jeśli chcesz grać na jakimś poziomie, bo na razie nie masz nawet podstaw solidnej gry, na początek zamiast wszędzie widzieć blefy to zacznij używać przycisków "check" i "fold", teraz właśnie widać jak wygląda ten twój "permanentny downswing" xD
    • RobertByku2
      RobertByku2
      Brąz
      na forum od: 28.07.2014 Posty: 1 126
      Jak się chronić przed setem przeciwnika?
      Foldując
    • pajczukin
      pajczukin
      Basic
      Hej,
      no ale właśnie donkbetowałem turna i betowałem river, ale to nie pomogło. Nie rozumiem, czy to analiza mojej gry, czy relacja tylko w innych słowach, czy porada?

Kurcze wielkie dzięki za odpowiedź, ale chyba trochę nie na temat, bo ja nie pytałem czy długa droga przede mną i nawet o analizę swojej gry w tym rozdaniu też nie pytałem, tylko pytałem jak Wy byście to rozegrali. No i przede wszystkim czy macie jakieś sposoby jak odczytać czy ktoś ma seta. No i pogadać ogólnie o tym rozdaniu.

A to, że jestem kompletnym zerem pokerowym i nie mam żadnej wiedzy i w ogóle, że właściwie to jestem takim śmieciem w dziedzinie pokera to oczywistość, przynajmniej dla mnie.
      Dlatego próbuję się wybić chociaż delikatnie ponad to dno dna, które reprezentuję, dlatego pytam i zagaduję na forum, ale przypominanie mi jak niewiele potrafię nic mi nie daje, bo to już wiem :)

Dlatego jeszcze raz pytam, jak Wy byście to rozegrali? Jak przewidzieć seta? itp.?
      Nie piszcie proszę o szkółkach i co powinienem przeczytać, a co obejrzeć bo to oczywiście bardzo ciekawe i łaknę wiedzy na ten temat, ale to nie w tym poście.
    • ShakeMeDown
      ShakeMeDown
      Brąz
      na forum od: 22.01.2011 Posty: 1 023
      Jak chcesz pomocy od ludzi to szanuj ich czas bo wstawiając rozdania w ten sposób z miejsca pozbywasz się 90% potencjalnych rad.
    • pajczukin
      pajczukin
      Basic
      RobertByku2,
      dzięki za odpowiedź, ale coś więcej? Może nie jak się chronić, ale jak odczytać, że ktoś ma seta? Bo fold pozostawia mnie w niewiedzy.
      Wiem, że nie warto na moim poziomie porównywać się do zawodowców, ale w grze amatorskiej także bardzo często trafiają się przypadki jak chociażby w rozdaniu Phill Helmuth vs Negreanu gdzie:
      Helmuth ma K9s (piki)
      Negreanu ma 8 pik 6 kier

a na stole leży A A K 9 9

I Helmuth pasuje. Wiem, że to naprawdę marginalny przypadek, a to są mega zawodowcy, ale jak powiedziałem, w grze amatorskiej takie kwiatki też się trafiają.

I dlatego ciekawi mnie czy w omawianym przeze mnie rozdaniu była szansa aby kolegę z setem 555 wystraszyć. Jeżeli sądzicie, że tak, to jak według Was to powinno wyglądać?
    • HandSmither
      HandSmither
      Złoto
      na forum od: 24.11.2016 Posty: 512
      Sposób jest tylko jeden. Jeśli tylko podejrzewasz kogoś o seta to instantowo walisz all ina. Jeśli callnie, no cóż zdarza się, przynajmniej dowiedzieliśmy się że ma seta. Jednak często będzie tak że nie będzie to Top Set dlatego będzie foldował obawiając się że mamy mocniej.
    • pajczukin
      pajczukin
      Basic
      Hej ShakeMeDown, dzięki za poradę,
      a możesz podać jakąs szkółkę wstawiania rozdań?
      Czy coś takiego jest?
      Jest to gdzieś opisane?
      W jakiej formie to powinno być?
    • RobertByku2
      RobertByku2
      Brąz
      na forum od: 28.07.2014 Posty: 1 126
      Napisane przez pajczukin
      RobertByku2,
      dzięki za odpowiedź, ale coś więcej? Może nie jak się chronić, ale jak odczytać, że ktoś ma seta? Bo fold pozostawia mnie w niewiedzy
      Gdy masz top parę i na flopie dostajesz na twarz od przeciwnika zagranie check-raise, zazwyczaj oznacza to 2 pary/set. Właśnie to jest SYGNAŁ, że masz foldować (albo się zastanowić, co tu reprezentuje i dlaczego to robi na podstawie historii rozdań, struktury stołu itp). Napisałem wcześniejszą odpowiedź z pełną świadomością, bo sam ten błąd popełniałem, a że grasz najniższe limity to nastaw się na to, że zawsze przy takim zagraniu przeciwnik ma lepszy układ, bo z reguły są szczerzy.
    • Zielony2009
      Zielony2009
      Brąz
      na forum od: 07.08.2010 Posty: 493
      Nie zrażaj się żadnym setem u przeciwnika. Zaciśnij zęby i jedziesz dalej. Karta musi się kiedyś odwrócić. Największych cechuje to, że nie poddawają się póki nie osiągną sukcesu.
    • pajczukin
      pajczukin
      Basic
      Dzięki chłopaki,
      no muszę sobie poradzić z tymi setami, bo naprawdę zawsze mam zaskoczkę, no prawie zawsze.

Ale nie ukrywajmy też, że jest dużo sytuacji i na tych niskich stawkach często mi się zdarza, że jakieś lamusy właśnie robią taki reraise w sytuacji kiedy ma tylko najwyższą parę - patrz na mnie jestem najlepszym przykładem :)

Nawiasem mówiąc, czy ktoś ma jakiś link do strony, która doradzi jak wstawiać rozdania? Chodzi o to co zasugerował ShakeMeDown. W przyszłości chciałbym wstawiać rozdania bardziej czytelnie.
    • niemambopoco
      niemambopoco
      Złoto
      na forum od: 22.12.2010 Posty: 856
      http://www.handconverter.com/
    • pajczukin
      pajczukin
      Basic
      Hej Zielony2009, a propos odwrócenia się kiedyś karty:
      właśnie zakończyłem turniej, jakieś tam pieniądze wygrałem, ale niewiele. Turniej z wpisowym $2.2, a zakończyłem na pozycji dającej mi 6 dolców.

Ale co mnie uderzyło, w turnieju wytrwałem przez jakieś 3 godziny, ostatnie pół godziny to była męczarnia, żadnych kart, a BB rosną. Mógłbym coś polimpować (do tego zachęca Gus Hunsen i w grze typu Zoom mi się sprawdza) jakiegoś blefa spróbować zrobić, ale wyobraź sobie jakiego miałem zawodnika po sobie, na jakieś 400 rąk miał VPiP 78. Noż co za typ sprawdzał i grał i blefował prawie wszystko i stack miał jakieś 80 BB, więc jak tu z takim grać ze słabymi kartami? Nie da się.

No więc czekałem na dobrą kartę. W końcu przyszło KK i zostałem z tym typem sam na sam, w stacku miałem już około 10 BB, więc co robić? All in. I co na to koleś? Sprawdził z J7o. No i co? Dostał strita już na flopie. Gdybym grał na żywo to chyba bym kolesia zbił :)
    • przemek9422
      przemek9422
      Brąz
      na forum od: 02.05.2011 Posty: 1 244
      Napisane przez pajczukin
      Hej,
      no ale właśnie donkbetowałem turna i betowałem river, ale to nie pomogło. Nie rozumiem, czy to analiza mojej gry, czy relacja tylko w innych słowach, czy porada?
      no właśnie chodzi o to, że to duży błąd, a nie że tak powinieneś, check/call turn, check/fold river bym tu grał, a na część graczy spokojnie check/fold turn vs duży bet
    • peterzimmerman
      peterzimmerman
      Brąz
      na forum od: 07.06.2017 Posty: 23
      Ogarnij sobie jakieś czary obronne, tylko pamiętaj żeby zawsze mieć sporo many. Ewentualnie figurka Matki Boskiej z Gwadelupe obok monitora. W ostateczności zwykłe "skuś baba na dziada" też powinno pomóc.
    • PokerowySzu
      PokerowySzu
      Basic
      na forum od: 21.11.2017 Posty: 3
      trzeba by jasnowidza zatrudnic zeby przewidywal nam kto co ma
    • widomin86
      widomin86
      Basic
      na forum od: 03.12.2017 Posty: 1
      Moim zdaniem, wszystko zależy od kilku czynników. Ale tak naprawdę nie da się zniwelować tego ryzyka. Pierwszym z czynników jest zdecydowanie zastanowienie się nad stylem gracza z którym się mierzysz, a także posiadanym przez niego doświadczeniem. Czy zdarzyła się już podobna sytuacja i jak potoczyły się jej losy. Większość graczy ma stałe nawyki i np z parą grają 4 lub i więcej bb. Niestety nie zawsze jesteśmy bogaci w taką wiedzę, w takiej sytuacji bardzo przydatne okazują się poker trackery. Jeśli nie posiadasz gorąco polecam. Bez kłopotu można znaleźć 30-dniową wersję triall. Wystarczy tylko poświęcić kilka godzin na rozgryzienie co dokładnie znaczą skróty a otrzymuje się taki oręż, że głowa boli. Kolejnym czynnikiem jest pozycja. Ty niestety byłeś na gorszej. Prawda jest taka, że sprawdzają tylko przegrani. Kolejna kwestia dotyczy określenia własnego stylu gry i tego na ile przeciwnik Cię poznał, czy też miał okazję poznać. Jeśli wie że grasz tight, to właśnie parami będzie zakładał na Ciebie sidła. Po pierwsze wynika to z prostej dedukcji, że po pierwsze wiele gier kończy się bez pary. Z tego co się orientuję 30% gier, ale mogę być w błędzie więc może jakaś mądrzejsza głowa mnie poprawi. A także dochodzi tego fakt iż w ok 4% gra dojdzie mu ten set. Dlatego decyzje o dalszej grze zazwyczaj zapadają po flopie w przypadku takiej karty. Ostatnim aspektem jest kwestia dokąd ta licytacja może dobrnąć, a tutaj od razu śmierdziało all in. Sztuką jest odejść od wielkiej puli. Jeśli chodzi o przebieg licytacji pierwsza rundę zagrałeś moim zdaniem zbyt agresywnie, ale to już każdego sprawa jak chce rozpocząć grę. Miałeś do tego prawo, natomiast dalej już tak wesoło nie było. Po pierwsze byłeś na gorszej pozycji co już powinno Cię skłonić do sprawdzenia przeciwnika w pierwszej turze rozmów przy sytuacji 5bb. W drugiej turze rozmów wykonałeś dobry ruch. Ja też wykonałbym rise gdyby się wpakował w taką kabałę. Mam top parę muszę sprawdzić jak zareaguje mój przeciwnik. Wtedy dostaję gonga w twarz czyli re raise od przeciwnika. W tym momencie popełniłeś największy błąd. Dałeś się złapać. Ja bym tą rękę zrzucił w 80% przypadków, te 20% zostawiam na przeciwników po których można spodziewać sie pure blefu lub semi blefu. Dalszej wymiany nie analizuję bo w każdym przypadku kończy się ona wspólnym all in. Nie komentuję nawet stosunków pots odds bo są one zatrważające;) Życzę powodzenia i więcej cierpliwości.
      Pozdrawiam.