[NL2-NL16] Blef

• kik11
      kik11
      Brąz
      na forum od: 08.01.2007 Posty: 47
      Na początek chciałbym zaznaczyć, że to o czym piszę dotyczy gry z dużym stackiem. W większości nie odnosi się to do gry short stackiem.
      Nie widziałem, żeby temat blefów w grze on-line był jakoś na poważnie poruszany na tym forum. A myślę, że przydałby się. Jeśli o mnie chodzi to sprawdzanie blefów jest jednym z moich najbardziej obfitych "źródełek". Gracze internetowi o bardzo często blefują. Dużo częściej niż w grze "na żywo". Jest to potwierdzona zasada. Głównym powodem jest to, że wystarczy jedynie wcisnąć przycisk "raise", a nie trzeba brać żetonów, liczyć ich, i nie dać po sobie poznać słabości. Jednak blefują oni za często i w wielu przypadkach można to wychwycić. I nigdy nie ma pewności, czy faktycznie przeciwnik blefuje, czy też stosuje jakieś wyrafinowane zagranie (prawdopodobnie przypadkiem), a może nie ma zielonego pojęcia o pokerze. Ale często można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że tak jest.
      Pierwszą oznaką, najłatwiejszą do wychwycenia jest overbetting. Jeśli ktoś betuje 1,5 puli to od razu jest podejrzenie, że blefuje. Ale nie można sprawdzić opierając się tylko na tak niepewnej przesłance. Dobrzy gracze będą overbetować swoje silne karty. Ja tak czasem robie, gdy widzę, że moi przeciwnicy mogą być podejrzliwi. Więc drugim krokiem powinna być analiza przebiegu licytacji od fazy pre-flop. Trzeba sobie zadać pytanie z jaką kartą mój przeciwnik mógłby tak zagrać. Overbety często zdarzają się w sytuacjach, gdy na flopie są 3 niskie karty i przeciwnik trafi top pair (i boi się, że ktoś inny dobierze do wyższej pary z overkatami), lub gdy trafi 2 najniższe pary i jest przekonany, że ktoś ma wysoką parę (ten sam właściwie powód). Poza tymi sytuacjami overbety zdarzają się rzadko. Więc jeśli z przebiegu licytacji nie potrafimy wymyślić z czym może grać nasz przeciwnik w ten sposób, czyli kolokwialnie mówiąc: "wszystko nie trzyma się kupy", możemy już ze stosunkowo dużą pewnością stwierdzić, że to blef. Jeszcze jednym bardzo istotnym czynnikiem jest to, w jaki sposób nasz przeciwnik grał do tej pory. Czy uważamy go za dobrego, czy słabego gracza, czy jest loose, czy też raczej solidny. Oczywiście najlepiej jeśli jest to gracz loose i słaby. Ci stają się najczęściej ofiarami moich sprawdzeń.

To teraz, żeby nie być gołosłownym, przykładowe rozdanie:

$25 USD NL Texas Hold'em - Thursday, July 05, 10:06:00 ET 2007
      Table Table 127054 (Real Money)
      Seat 1 is the button
      Total number of players : 10
      Seat 1: pivo84 ( $29.72 USD )
      Seat 2: nahlebnik ( $4.60 USD )
      Seat 4: LeTour2003 ( $22.58 USD )
      Seat 5: KingNico01 ( $19.11 USD )
      Seat 6: bluebelly007 ( $5.89 USD )
      Seat 7: HammerJOE_ ( $24 USD )
      Seat 9: rayzthemax ( $9.72 USD )
      Seat 10: sh00g ( $24.72 USD )
      Seat 3: pavel1975 ( $5.60 USD )
      Seat 8: Lunte22 ( $9.75 USD )
      nahlebnik posts small blind [$0.10 USD].
      pavel1975 posts big blind [$0.25 USD].
      ** Dealing down cards **
      Dealt to sh00g [ J J ]
      LeTour2003 raises [$0.50 USD]
      4 folds
      rayzthemax calls [$0.50 USD]
      sh00g raises [$1.75 USD]
      3 folds
      LeTour2003 calls [$1.25 USD]
      rayzthemax calls [$1.25 USD]
      ** Dealing Flop ** [ K, 9, 8 ]
      LeTour2003 checks
      rayzthemax checks
      sh00g checks
      ** Dealing Turn ** [ 5 ]
      LeTour2003 checks
      rayzthemax is all-In [$7.97 USD]
      sh00g calls [$7.97 USD]
      LeTour2003 folds
      ** Dealing River ** [ 4 ]
      rayzthemax shows [ 7, 8 ]a pair of Eights.
      sh00g shows [ J, J ]a pair of Jacks.
      sh00g wins $20.47 USD from the main pot with a pair of Jacks.

*LeTour2003 - tight
      *rayzthemax - loose
      Jest to przykład rozdania, w którym zagrały wszystkie wymienione wyżej czynniki. Mój przeciwnik udowodnił już w kilku poprzednich rozdaniach, że jest bardzo loose i raczej pojęcie o pokerze ma niewielkie. 2 rozdania wcześniej już go miałem na allinie, ale szczęśliwy river dał mu split pot. Wtedy właśnie utwierdziłem się w przekonaniu, że jest słabiutki, jak 4-ta herbata z jednej torebki. Overbeta chyba każdy zauważył, więc się nie będę na ten temat rozpisywał. Co natomiast nie pasowało mi w tym rozdaniu? Otóż moja rybka naczytała się chyba, że trzeba być agresywnym i obstawiała praktycznie każdą kartę, która dawała jakikolwiek układ. Ponieważ na flopie był dostałem check, miałem pewność, że nie ma pary króli, ani 2 niskich par. Oba te układy spowodowały by bet na flopie. Jedyne o co się martwiłem w tej sytuacji to slow play, lub król u drugiego przeciwnika. Jednak był to solidny gracz i do tej pory grał prostego pokera, więc wiedziałem, że jeśli trafi króla lub coś lepszego na flopie, to zabetuje od razu lub na turnie, jesli nie bedzie pewny swojej karty. Wiedzialem też, że w razie czego będę mógł wyrzucić go z rozdania blefem, bo nie sprawdzi mnie ze słabym królem. Więc poczekałem. Po kolejnym checku już się nie martwiłem o gracza tight. Wiedziałem, że jedyne co mi grozi to slow play gracza loose, więc przed turnem postanowiłem grać spokojnie, żeby ograniczyć ewentualne straty. Wiedziałem, że prędzej, czy później ten gracz popełni błąd i odda pieniądze. Ale nie spodziewałem się, że ten błąd nastąpi tak szybko. Overbet na turnie praktycznie eliminuje możliwość slow play'a. Nie pozostaje nic innego, jak tylko sprawdzić. Wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią, że koleś jest słaby. Call był tylko kwestią czasu...
      Na koniec takie uwagi:
      1. nie można sprawdzać blefu z niczym; jeśli się niec nie ma, ale ma się względną pewność, że przeciwnik blefuje należy go podbić (ale tylko wtedy gdy ma jeszcze przed sobą dużo żetonów);
      2. Nie sprawdza się blefów graczy tight; od czasu do czasu mogą sobie wziąć małą pulę, może ich to zachęci do rozluźnienia się trochę. ;)

Mam nadzieję, że komuś będzie się chciało w ogóle przeczytać moje wypociny. Czekam na komentarze i opinie innych graczy na temat blefowania. Mam nadzieję na jakąś konstruktywną krytykę :) . Jeśli będzie zainteresowanie tematem, to może będę kontynuował dzielenie się doświadczeniami.
  • 7 odpowiedzi
    • 44kajtush
      44kajtush
      Brąz
      na forum od: 25.02.2007 Posty: 298
      Bardzo ładnie napisane.

Początkowi gracze powinni stosować się do wypisanych przez Ciebie spostrzeżeń.

Dziwi mnie jednak to, że na fopie zagrałeś check, zamiast podbić. Rozumiem, że bałeś się gracza tight, który mógł slowplayować dobry układ. Jednakże na flopie powinieneś zagrać continuation bet, aby dać przeciwnikom szanse do spasowania. Miałeś dobrą pozycję, a jej nie wykorzystałeś. Rozumiem także, iż ready dały Ci możliwość zagrania tego inaczej, ale było to po głębszym przemyśleniu trochę nie racjonalne.

Moim zdaniem dając dobierać przeciwnikom na dłuższą metę będziesz bardziej na minusie.

Sam piszesz, że dobrą pozycję powinno się wykorzystywać. W owym rozdaniu zlekceważyłeś to.

pozdrawiam.
    • kik11
      kik11
      Brąz
      Masz rację. Najlepszym rozwiązaniem byłby tutaj cont-bet. Wziąłbym prawdopodobnie małą pulę i tak to się powinno rozegrać. A powód dla którego dałem check był bardzo prozaiczny. Wydawało mi się, że gracz tight jest za mną w licytacji. :)
      Druga sprawa jest taka, że nie chciałem grać dużej puli z taką kartą, bo wiedziałem, że gracz loose może mnie sprawdzić, a nawet przebić z drawem, nawet gutshotem. Nie chciałem być w sytuacji, kiedy muszę spasować najlepszą kartę.
    • Seq
      Seq
      Brąz
      na forum od: 08.05.2007 Posty: 575
      Bardzo fajnie napisane!Super się czyta.Myslę,ze jak kiedyś zacznę grać Bigstackiem(oby) to to wykorzystam! :D Bo na razie przy SSS i min 4 stołach ciężko mi o tak dokładne ready oppów. ;) pozdrówki
    • kik11
      kik11
      Brąz
      No i kolejny ładny przykład się trafił dzisiaj. :D Niedawno siadłem do stolika. Przeciwnik z kilkunastu rozdań spasował przed flopem może 1. Jak Przyszedłem do stolika to miał trochę ponad $20. Gracz ekstremalnie loose. Podejrzewam, że na tilcie. Dodatkowo w poprzednim rozdaniu przegrał QQ z ręki, grając slow play przed flopem. I właśnie to mnie przekonało do sprawdzenia go.

$25 USD NL Texas Hold'em - Friday, July 06, 04:21:16 ET 2007
      Table Table 126430 (Real Money)
      Seat 2 is the button
      Total number of players : 10
      Seat 1: nyilas_apuka ( $25.18 USD )
      Seat 2: AdrianPRO86 ( $8.64 USD )
      Seat 3: riptide11 ( $4.50 USD )
      Seat 4: MRXXX221 ( $14.69 USD )
      Seat 5: sh00g ( $30.54 USD )
      Seat 6: wimsi ( $11.70 USD )
      Seat 7: peak01111 ( $11.39 USD )
      Seat 8: pokertab1 ( $4.65 USD )
      Seat 10: BeatyBeat ( $29.45 USD )
      Seat 9: Infiltr4t0R_ ( $5 USD )
      riptide11 posts small blind [$0.10 USD].
      MRXXX221 posts big blind [$0.25 USD].
      ** Dealing down cards **
      Dealt to sh00g [ Q A ]
      sh00g raises [$1 USD]
      wimsi folds
      peak01111 folds
      pokertab1 folds
      BeatyBeat folds
      nyilas_apuka folds
      AdrianPRO86 is all-In [$8.64 USD]
      riptide11 folds
      MRXXX221 folds
      sh00g calls [$7.64 USD]
      ** Dealing Flop ** [ J, K, 3 ]
      ** Dealing Turn ** [ 5 ]
      ** Dealing River ** [ J ]
      sh00g shows [ Q, A ]a pair of Jacks.
      AdrianPRO86 doesn't show [ T, 6 ]a pair of Jacks.
      sh00g wins $16.75 USD from the main pot with a pair of Jacks with Ace kicker.

Decyzja była dużo trudniejsza niż ostatnio, bo nie mam praktycznie żadnych informacji z tego rozdania. Większość wiedzy jest oparta na rozdaniach poprzednich. Jednak duży raise przed flopem, często allin, jest dość powszechnie stosowanym blefem. Sam tak gram, ale tylko w turniejach. Chodzi tylko o ukradnięcie blindów i kasy od limperów. I właśnie takie zagranie to było pierwsze, co mi przyszło do głowy. W dodatku koleś stiltowany prawdopodobnie, loose i gra slow play z dużą parą. Jestem przekonany, że gdyby dostał naprawdę dobre karty, to nie chciałby mnie od razu wyrzucić z puli, a raczej wyciągałby ode mnie pieniądze stopniowo. Więc sprawdziłem. Najbardziej obawiałem się niskiej pary, ale spodziewałem się zobaczyć jakieś suited connectory. Byłem dość blisko. :)
      Podsumowując, miałem kilka przesłanek, żeby sprawdzić:
      1. Przeciwnik ultra loose, chyba dość słaby. (czyli mój ulubiony typ :evil: )
      2. Podejrzewam, że jest na tilcie.
      3. Slow play z wysoką parą.
      4. Pierwsze wrażenie, które dla mnie jest czynnikiem decydującym w najbardziej wątpliwych sytuacjach.
    • simoo
      simoo
      Brąz
      na forum od: 18.08.2006 Posty: 6 672
      Original od kik11
      Jestem przekonany, że gdyby dostał naprawdę dobre karty, to nie chciałby mnie od razu wyrzucić z puli, a raczej wyciągałby ode mnie pieniądze stopniowo. Więc sprawdziłem.
      dokładnie, bardzo mądre słowa :]
    • adi26
      adi26
      Brąz
      na forum od: 29.03.2007 Posty: 164
      Nie wiem czy sprawdzanie all in preflop z AQ off powinno sie brac w ogole pod uwage nawet przeciwko maniakom. Wg mnie jedynym czynnikiem przemawiajacym byl stack rywala.
    • kik11
      kik11
      Brąz
      W ogóle się nie mogę z Tobą zgodzić adi. Na 99% nie miał wysokiej pary przy takim rozegraniu (aa,kk,qq). Jedyne realne zagrożenie to ak. Ale jest to jeden układ, a praktycznie mógł mieć w tej sytuacji bardzo szeroki zakres rąk (w szczególności niskie pary i suited connectory, ale tak naprawdę, to mogą być 2 przypadkowe karty). Oprócz ak jestem faworytem (60%) przeciwko zdecydowanej większości układów, jakie przeciwnik może posiadać. W najgorszym przypadku mam 50/50. Nie chce mi się tego teraz robić, ale jestem pewny, że po wykonaniu pewnych żmudnych obliczeń otrzymam z tego zagrania wartość dodatnią. Może kiedyś mi się zachce...