Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby dostosować zawartość witryny do Twoich preferencji. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji i zmienić swoje ustawienia, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookie i Polityką Prywatności. Zamknij

Wyzwanie kulinarno-finansowe

• txell2012
      txell2012
      Brąz
      na forum od: 12.06.2012 Posty: 1 516
      Cześć

Nie będę sobie bloga rozmywał, dlatego lepsze będzie osobne miejsce.

Od początku września do dnia 10.10.2017 muszę zmieścić się w 100 euro przeznaczonych na jedzenie i picie, a także nauczyć się gotować kilka nowych potraw. To, ile wydałem i co ugotowałem, będę wrzucał tutaj. Gdybym tego nie zrobił, to pewnie by mi się nie chciało liczyć i pogubiłbym się za tydzień.

Stan na dziś:

7,20/100

Żeby było ciekawiej, będę wstawiał przepisy kulinarne :O Może się komuś przyda, na dowswingu.

Menu będzie głównie cebulowo-ziemniaczane, w wielu kompozycjach. Bezmięsne, bezrybie. Po roku czasu wracam do jedzenia jajek. Chyba nic mi nie będzie z tego powodu.

Będę opisywał najtańsze i najprostsze dania, także nawet jak masz dwie lewe ręce i 5zł, te genialne recepty pomogą ci przetrwać dni w oczekiwaniu na wypłatę, rentę, shipa lub hajs od starych. Porcje będą dla 2-3 osób.

Zaczynam od placków ziemniaczano-cebulowych. Oto one:

Prawda, że nie wyglądają, jak placki? I to jest właśnie największa tajemnica.

Składniki:

- 6 dużych ziemniaków
      - 2 duże cebule
      - 5 ząbków czosnku
      - 2 jajka
      - 4 czubate łyżki mąki pszennej
      - sól i pieprz
      - zioła prowansalskie, bazylia, oregano
      - olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieram, trę na tarce na małych oczkach (czasem nie tych najmniejszych), odciskam tyle wody, ile się da. To samo robię z cebulą i czosnkiem. Bełtam jajka na talerzu, mieszam z resztą tematu, wsypuję mąki, solę, pieprzę dla smaku i sypię tyle ziół, aż będzie je dobrze widać. Z powstałej masy formuję na dłoni kilkucentymetrowej grubości placki, wrzucam drewnianą łychą na patelnię z rozgrzanym olejem. Oleju powinno być tyle, aby sięgał trochę ponad połowę grubości placka. Smażę z jednej i drugiej strony, aż delikatnie zbrązowieją. I gotowe.

sztuk: ok. 9
      koszt: ok. 3e
      czas: 1h

Zjadasz trzy i masz dosyć. Podawać z sałatką z pomidorów i cebuli, najlepiej czerwonej, w oliwie.

smak: 6/10
      treść: 10/10
      cena: 8/10

Smacznego! :D
  • 54 odpowiedzi
    • arkhos
      arkhos
      Brąz
      na forum od: 09.06.2015 Posty: 2 879
      Jako student kropkuję
      .
    • drakke71
      drakke71
      Srebro
      na forum od: 20.03.2016 Posty: 151
      Zapowiada się zajebisty blok :f_drink:
    • baadnewz01
      baadnewz01
      Moderator
      Moderator
      na forum od: 29.03.2010 Posty: 9 117
      O! będę zaglądać, bo lubię ziemniaki i cebulę :D
    • weirdcreep
      weirdcreep
      Trener
      Trener
      na forum od: 10.04.2014 Posty: 2 278
      I jeszcze placki ziemniaczane jako pierwsze danie, :f_love: :f_love: :f_love: :f_love: :f_love: :f_love: :f_love:

Osobiście nie odcedzam aż wody, daję trochę mniej mąki i wolę chudsze wersje, ale może i kiedyś zaryzykuję twoją wersję :D

Napisane przez baadnewz01
      ja to mógłym jeść tylko to :happy:
    • Chamberlion
      Chamberlion
      Brąz
      na forum od: 15.12.2009 Posty: 374
      Cebula jest bardzo dobra, ziemniaków kiedyś nie lubiłem ale teraz bardzo chętnie. pozdro :D
    • ShakeMeDown
      ShakeMeDown
      Brąz
      na forum od: 22.01.2011 Posty: 1 079
      Kropa. Czemu nie jadłeś jajek przez rok i czemu powrót miałby nieść za sobą jakieś złe konsekwencje?
    • Skibcio
      Skibcio
      Brąz
      na forum od: 03.11.2010 Posty: 9 758
      txell2012 chyba generalnie jest wegetarianinem. Jednak my ludzie jesteśmy mięsożercami i jeśli tego mięsa nie ma w naszej diecie to mogą się pojawić problemy zdrowotne :( Np. z witaminą B lub omega 3. Do tego gdzie tu źródło białka :coolface:

W każdym razie powodzenia!
    • txell2012
      txell2012
      Brąz
      No hey

Właśnie wracam z miasteczka ze skarbami. Kupiłem 10kg cebuli, 10kg pyr, litr prawdziwego mleka, sześć jajek i coś tam jeszcze... aaaa już wiem, 'alubias', taka fasola biała w słoiku, z paleniem mi się pomyliło, ale te nie wchodzi w rachubę.. Oczywiście czuję się wydymany, bo u Katalana 2e więcej za worek cebuli zapłaciłem, niż zapłaciłbym u Marokańca. Niestety w sklepie nie było jebańca, u Pakistana też zamknięte (modły?), więc udałem siē do warzywniaka, a okazja przeszła mi koło nosa. Mało tego! W warzywniaku zabrakło mi pieniędzy na cebulę. A to jeszcze znajoma z czasów Meri, mojej byłej kobity. Dobra schiza tłumaczyć się, żeby dała w kredo cebuli. Na szczęście sama wysunęła tą propozycję. Mamy coś z siebie, nasze narody, Polacy i Katalońcy, być może płynie w nas ta sama cebulowa krew naszych praojców.. Jutro muszę jebać 5 km, żeby oddać brakujące euro pięćdziesiąt i to tylko po tą jedną rzecz, bo zasoby mi się skończyły i za trzy dni dopiero wjeżdża socjal do taszy. Do diaska!

Wydałem 12,85e za dzisiejszy zaopatrunek. Minus 1,65 długu publicznego, czyli total 11,20e. Długu nie liczę, bo wysępię od brata dwa złote i później mu nie oddam.

18,40/100

Chwilowo piszę z telefonu, ale jak tylko naładuje się bateria do wysięgnika, to poodpisuję na posty. Nie mam przedlużacza wolnego i lapek jest bez baterii. Nie wiem, ile to czasu potrwa, ale jeszcze się spotkamy przed zachodem słońca. Z komórki jakoś mi się dziwnie pisze. Po drugie nie ogarniam, jak cytować kilka postów w jednej wiadomości. Możliwe, że jak tapnę w "cytat" to się strona odświeży i chuj będzie z tego całego pisania. Pasuję.

Dzięki za odzew i do usłyszenia wkrótce. Na razie, pa.
    • txell2012
      txell2012
      Brąz
      Ha! Ogarnąłem przedłużacz.

Napisane przez arkhos
      Jako student kropkuję
      .
      Z tego co kojarzę od nauki się nie głodnieje :D

No dobra, studenci też mogą. W takim razie będę musiał wprowadzić jakieś specjalne płyny uzdrawiające.
      Byłem barmanem w Gnieździe Rozpusty.

Napisane przez drakke71
      Zapowiada się zajebisty blok :f_drink:
      Raczej 40-dniowy dziennik, ale też zajebisty :D

Ze mną je pokochasz :truestory:

Napisane przez weirdcreep
      I jeszcze placki ziemniaczane jako pierwsze danie, :f_love: :f_love: :f_love: :f_love: :f_love: :f_love: :f_love:

Osobiście nie odcedzam aż wody, daję trochę mniej mąki i wolę chudsze wersje, ale może i kiedyś zaryzykuję twoją wersję :D

ja to mógłym jeść tylko to :happy:
      Sprawdzę te Twoje też, ale dopiero, jak bieda będzie pizgać po kątach, bo na razie lubię GRUBO SUTO i BOGATO. Niczego sobie nie żałuję. Jak już zarobisz tyle, że nie będziesz się musiał o nic martwić, to wtedy spróbuj te moje. Wytrzymaj stary. Powodzenia.

Napisane przez Chamberlion
      Cebula jest bardzo dobra, ziemniaków kiedyś nie lubiłem ale teraz bardzo chętnie. pozdro :D
      Cebula jest bardzo dobra, a koło jest okrągłe, Chamberlion, no k$^%a, onomatopeja! :D

"Ziemniaków kiedyś nie lubiłem" - rozumiem, były problemy z solą :truestory:

"ale teraz bardzo chętnie" - poznasz tu rzeczy, o których nawet byś nie pomyślał, że są i że niektóre możesz wmłócić :yaoming:

Napisane przez ShakeMeDown
      Kropa. Czemu nie jadłeś jajek przez rok i czemu powrót miałby nieść za sobą jakieś złe konsekwencje?
      Słyszałeś kiedyś o diecie bezglutowej? To taka nowość.

Otóż w jajkach występują gluty. Miałem chwilowy wstręt przed nimi, ale teraz już tą zygotę, abortowany kurzy zasiew, widelcem starannie wyciągam na brzeg talerza i zadowalam się samymi wodami płodowymi.
      Nie lękam się jednak, bowiem zarodek sam w sobie nie posiada życia. Niemniej gluta będę już zawsze wyjmował, bo nie jestem pewien, czy któreś z jajec nie dostało już tyle ciepła z dupy kury, aby któryś się nie ożywił. To chyba dziecięcy uraz :yaoming:

Napisane przez Skibcio
      txell2012 chyba generalnie jest wegetarianinem. Jednak my ludzie jesteśmy mięsożercami i jeśli tego mięsa nie ma w naszej diecie to mogą się pojawić problemy zdrowotne :( Np. z witaminą B lub omega 3. Do tego gdzie tu źródło białka :coolface:

W każdym razie powodzenia!
      Po prostu MUSZĘ SIĘ TOBĄ ZGODZIĆ :yaoming:

Dobra Panowie i Panie. Idę coś upichcić i zaraz wracam. Przyniosę coś extra, coś po czym Wasz świat już nigdy nie będzie taki sam.

Pzdr.
    • txell2012
      txell2012
      Brąz
      FUCK! Ledwo zacząłem i mara wróciła.

Zobaczcie co wyłowiłem! CO TO KURWA JEST?! 8-o

Nie. Ja tego nie jem. Chyba wziąłem jakieś jajka z promo. Zaraz to wyniosę niech dogorywa na polu beze mnie.

Dzisiaj obiadu nie będzie. Mam jeszcze placka z wczoraj.

A takie frykasy miały być :why:
    • baadnewz01
      baadnewz01
      Moderator
      Moderator
      na forum od: 29.03.2010 Posty: 9 117
      Nie. Ja tego nie jem
      Jedz nie pierdol, nic Ci nie będzie xD
      chyba:coolface:
    • Skibcio
      Skibcio
      Brąz
      To jest błona, która oddziela środek jajka od skorupki i to jest w każdym jajku.
    • txell2012
      txell2012
      Brąz
      To była błona, ale chyba dziewicza tej kury. Wdarła się do jajka podczas gwałtu koguta. Sodomia i gomoria.

Nie, dziękuję :D

Poradziłem sobie inaczej, choć w sumie wyszło to samo, albo i lepsze. Zobaczymy co kiper powie, jak z tyry wróci, ale wedlug mnie potrawa nic nie straciła ze swych walorów, a być może i trochę zyskała w smaku.

Naleśniki

Na grubym.

Składniki:

- 300g mąki pszennej

- 2 jajka/łyżka masła

- 300ml mleka

- nadzienie

Sposób przygotowania:

Mleko wlać do półmiska, lub szklanicy, obojętnie, byleby było miejsce, żeby wybełtać to z mąką i jajkami, lub opcjonalnie kawałkiem masła. Trzeba to mieszać, aż będzie jednolite. Połowę zawartości wylewam na średnią patelnię, taką niedużą, taką, jak na zdjęciu widać średnicę. Bo to jest sekret stworzenia właśnie, aby ciasto było grube. Osmażam z dwóch stron, wcześniej zwinnym ruchem podrzucając strawą, by zmienić obrót rzeczy.

Voila!

sztuk: 2
      koszt: ok 0,75e
      czas: 15 min

Straciłem najlepsze lata życia, by znaleźć tą recepturę, ale gdy dokonałem odkrycia, zwrócono mi je.

smak: 10/10
      treść: 10/10
      cena: 10/10

Po dwóch wymiękasz. Pękasz, jak balon po Danii.
      Musisz to umieć, to Twój obowiązek na tym świecie. Bez tej umiejętności Twoje szanse na przeżycie drastycznie maleją.

Polecam
    • txell2012
      txell2012
      Brąz
      Napisane przez Skibcio
      To jest błona, która oddziela środek jajka od skorupki i to jest w każdym jajku.
      Nie dajcie się zwieść :coolface:

Wziąłem to pod lupę i zdecydowanie badania wykazały, że to musiało być coś w postaci błony embrionalnej, powstałej po połączeniu haploidalnej gamety żeńskiej z haploidalną gametą męską w stadium bruzdkowania :yaoming: Segmentacja sprawia, że zygota okrywa się cienką powłoką, dzięki której kurczę rozwinie skrzydła, które później nie będą mu potrzebne. To normalne w naturze, również we wczesnych etapach rozwoju płodu ludzkiego, skórę na całym ciele pokrywa włosię, które następnie odpada. Jego nazwa to 'lanugo'. Każdy może sam sprawdzić na wikipedii :D

Skibcio to stary obrońca zwierząt i ich mięsa, także wyraża się nieobiektywnie i tendencyjnie 8-)

Poza tym wspominałem też o glutach, które ewidentnie na zdjęciu są obecne i czekają na wyłowienie, a które ludzki umysł ignoruje. Błona tylko dodała smaczku do sosu.
    • yoovan
      yoovan
      Brąz
      na forum od: 09.11.2009 Posty: 2 286
      Mój koleś twierdził, że te gluty to sperma koguta. Smacznego.
    • txell2012
      txell2012
      Brąz
      Napisane przez yoovan
      Mój koleś twierdził, że te gluty to sperma koguta. Smacznego.
      Jaja sobie robił. Kogut.
    • Kaczmarol
      Kaczmarol
      Platyna
      na forum od: 24.09.2009 Posty: 4 968
      :f_thumbsup:
    • txell2012
      txell2012
      Brąz
      Napisane przez Kaczmarol
      :f_thumbsup:
      Te gusta la cebolla?
    • Skibcio
      Skibcio
      Brąz
      Napisane przez txell2012
      Skibcio to stary obrońca zwierząt i ich mięsa, także wyraża się nieobiektywnie i tendencyjnie 8-)
      Ja w okresie masowym zjadałem nawet 0,5 kg mięsa dziennie to trochę słaby ze mnie obrońca zwierząt i ich mięsa :coolface: Aczkolwiek rozumiem jak ktoś ma obiekcje co do takiej diety.