Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby dostosować zawartość witryny do Twoich preferencji. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji i zmienić swoje ustawienia, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookie i Polityką Prywatności. Zamknij

Learning challenge, everyday improvement!

• claher
      claher
      Global
      na forum od: 05.07.2011 Posty: 256
      Witam wszystkich marzycieli szybkich sukcesów, zakładam wątek z challangem który pokaże każdemu z niedowiarków, że jeśli uwierzysz w to, że możesz to przejdziesz mikro stawki.

Krótko o mnie, w ubiegłym roku grałem NL10 SH ZOOM jednakże z powodu słabej gry, niedoceniania przeciwników i leakow w grze zszedłem na NL5 po to by po kolejnych miesiącach wrócić na NL2, podbudowałem rolla wróciłem spowrotem na NL5 gdzie zbudowałem bankroll niemalże pozwalający mi shootować NL10 ale... nie uczyłem się gry! Dostałem bęcki tak duże, że zmuszony jestem grać na NL2 SH ZOOM, bankroll jaki obecnie posiadam to 40BI na ten limit. Jest ważny ale nie o niego się będzie rozchodzić.

Cele challenge'u:

Główny to stawianie się lepszym pokerzystą od siebie, każdego dnia.

Co będę robić w tym kierunku:
      -przeglądać wątek ocen rozdań z limitów które gram, analizować spoty i wdawać się w dyskusje
      -grać sweaty z innymi graczami
      -analizować własną grę - nagrania wideo oraz ręce z HM2
      -czytać blogi lepszych graczy
      -oglądać filmy szkoleniowe zarówno z gry jak i mindsetu
      -pokera traktuję jako pasję, czyli nie robię tego bo muszę tylko dlatego, że lubię

Dodatkową motywacją będzie tworzenie tego wątku, który przyczyni się do polepszenia gry każdego z graczy, który chce a nie może przejść mikro stawek - niejako będzie to coś, co będę dawał od siebie :)

Na dziś wklejam 20min film z sesji rozegranej na NL2 ZOOM SH i prosiłbym chętne osoby o oglądniecie i wytknięcie mi błędów:

HUD:

Name/hands/winrate/flop-check-f OOP
      vpip/prf/cc/postf ag%/riv ag%
      RFI pozycyjny
      f cbet/ftcb F/t cbet/ftcb T/f dnk/ft f dnk
      3bet/ft3b/4b range/ft4b/sqz
      bbftseal/sbftsteal/bb f vs sb steal/ wtsd%(when saw flop)/wonsd%

panel 1:
      btn cold call raise/btn 3bet/btn 3bet vs CO
      sb call steal/bb cal steal
      sb resteal/bb resteal
      bb resteal vs sb

panel 2
      3bet vs hero
      4bet vs hero 3bet

Pozdrawiam i do usłyszenia jutro! :sdrink
  • 11 odpowiedzi
    • Maleszka
      Maleszka
      Brąz
      na forum od: 17.11.2009 Posty: 19
      nie można odpalić filmiku... prywatny. zmień jego status
    • claher
      claher
      Global
      @Maleszka
      Przepraszam, mój błąd, że nie sprawdziłem tego u siebie wcześniej. Już zmienione.

Dzisiejszy dzień od godziny 6 do tej chwili (22) przebiegł mi poza pokerowo, praca fizyczna przez 16h, z mała przerwą na odwózkę samochodu do mechanika... co by nie narzekać.. ma być "everyday improvement", więc będzie!

Na dzisiaj cel to przeanalizować jedną stronę rozdań NL5 SH z forum oceny rozdań i jeśli będę mógł gdzieś wykonać jakąś pracę za gracza, który nie odpowiedział jeszcze trenerowi to to zrobię :) .

I'M THE CHAMPION! :sdrink
    • VonBucek2
      VonBucek2
      Brąz
      na forum od: 04.08.2011 Posty: 1 487
      Będe tu zaglądał, kropa.
    • claher
      claher
      Global
      Witam wszystkich w ten piękny majowy dzionek! :f_cool:

Dzisiaj kolejny filmik z sesji, w której niepotrzebnie blefowałem w BW, jeśli ktoś miałby ochotę zajrzeć i podzielić się opinią na temat mojej gry w konkretnym spocie to bardzo proszę.

Plan wczorajszy wykonany.

Dziś CHCĘ i muszę obejrzeć jeden z filmów muckinfella na temat c-betowania i bronienia się przed c-betami. A w najbliższym tygodniu ZROBIĘ hardkorową masówkę z filmików tak by naszpikować się wiedzą, zobaczymy co z tego wyjdzie :) .

Zawsze mam problem z motywowaniem się do oglądania wideo i chciałbym poznać wasze sposoby na to jak wy podchodzicie do nich tak by robić to systematycznie :sdrink :sdrink

Czekam na jakiś odzew i pozdrawiam! :pcuser:
    • claher
      claher
      Global
      Kurs Fighting the cbets: teoria obrony przed cbetami:

Open Raise Range Villaina będzie praktycznie zawsze szerszy od naszego Call Open Range
      -Villain grając standardowy cbet profituje wyrzucając nasze ~33-50% zakresu
      -grając fit or fold, wyrzucamy dużo więcej niż 50% zakresu
      -Villain autoprofituje na nas za każdym razem, kiedy foldujemy ponad 50% zakresu, chcemy mu to uniemożliwić

Dlaczego nie gramy fit or fold?
      -chcemy zacząć wygrywać pule, które dotychczas zbyt łatwo oddawaliśmy
      -nie chcemy dać Villainowi autoprofitu dla jego cbetów
      -chcemy wykorzystywać pozycję
      -chcemy wykorzystywać słabe tendencje przeciwników np. do nieumiejętnego grania na Turnach/River(złe frekfencje blefów w stosunku do danej sytuacji, zbyt częste/rzadkie barrelowanie/wykorzystywanie scary card, zbyt rzadkie/częste poddawanie środkowej części zakresu) zbyt częstego grania One And Done, grania zbyt faced up (często jesteśmy w stanie wyczytać z przeciwników dużo więcej niż nam się wydaje), duży gap między cbet F/cbet T,

Co brać pod uwagę będąc In Position?
      - equity ręki vs board: struktrua flopa, ilość dobrych/złych kart na Turn/River
      - pozycje (nasza oraz przeciwnika)
      -sizing cbetu uwzględniając powyższe
      -co przeciwnik reprezentuj vs powyższe: czy jego zakres zawiera już na flopie dużo mocnych rąk? Jak mocno może się poprawić na kolejnych streetach?
      -co my reprezentujemy danym zagraniem?
      Statystyki:
      -raise 1st z danej pozycji
      cbet flop/turn/river OOP
      skip cbet and check/fold flop/turn/river
      af/afq na streetach
      WTSD/W$SD

22/18/2.4
      ATS CO 30%
      Cbet F OOP 80%
      Cbet T OOP 34$
      Cbet R OOP 62%
      Skip and XF turn 62%
      WTSD 24
      W$SD 51

Villain będzie cbetował flopa z 24% zakresu
      Villain będzie cbetował turna z 8,2% zakresu
      Villain będzie poddawał turna 62% czasu
      Villain będzie poddawał na turnie 15,8% zakresu

Najczęściej popełnianie błędy:
      Zbyt wąski call open range In Position
      Zbyt ogólne określanie siły oraz equity swojej ręki na Flopie
      Zbyt częste foldowanie vs cbet In Position, głownie vs CO
      Zbyt rzadkie określanie zakresów cbetowania procentowo
      Zbyt rzadkie określanie, jak często Villain zagra One and Done.

Zadanie domowe: Przefiltorać w swoim trackerze grę przeciwko cbetom i sprawdzić czy raczej jesteśmy zyskowni czy stratni -> powinniśmy być zyskowni:

Filtr w HM2 -> More filters _ Other Advanced Filters -> Facing Flop/Turn/River Continuation Bet

Jak to wygląda u mnie?

Facing FCB -> jestem tutaj aż -149,9bb/100 rąk :rage:
      Facing FCB&TCB -> jeszcze gorzej jak na samym Facing Flop C-bet aż -160,53bb/100 rąk
      Facing TCB -> 3,8 bb/100
      Facing RCB -> :deadhappy: -909,04bb/100

Czyli wiedziałem gdzie mam największego leaka :) teraz czas przenalizowac spoty, i dzisiejszy dzień mogę zaliczyć do meeeega udanych, ze względu na właśnie owe nie tyle oglądnięcie flimiku co zrobienie notatki z niego i wykonianie zadania domowego

Pozdrawiam!
    • claher
      claher
      Global
      Dziś kolejny dzień challengu i kolejny filmik muckinfelli poszedł na tapetę:

Guilty of Stealing: pozycja SB

Steal ze Small Blinda:
      Na co zwracać uwagę?
      - efektywne stacki -> inaczje bd stealowac na shorta/mida/biga stacka i na deppach (vs deepy musimy ograniczyć nasz zakres rąk, wyrzucić te ręce które nie mają dobrego playing ability)
      - statystyki
      fold BB vs SB Steal
      3bet BB/ 3bet BB vs SB/ 3bet IP
      Fold to Cbet F/T/R IP
      Raise Cbet F/T/R IP
      Bet vs missed cbet F/T/R
      WTSD/W$SD
      Notatki, historia, dynamika(zwykle stoły)

Na zoomach możemy stealować pod statystyki a na zwykłych stołach musimy czasem zastopować nawet jeśli przeciwnik folduje bardzo dużo do stealów ponieważ zauważy to co robimy i np. raz na 10 raz pasujemy słabsz rękę np. 92o.

Jak dobrać sizing?

Steal 3x potrzebuje 62,5%
      Steal 2,5x potrzebuje 57% foldów
      Steal 2x potrzebuje 50% foldów

Możemy raisować 3,5/4/5x z AA jeśli mamy fisha po lewej i wiemy że wszystko calluje.

Sizing powinien się wahać pomiędzy 2-3bb
      2-2,5 jeśli Fold BB vs SB steal jest np. większy niż 67% lub mniejszy niż 55%
      3x jeśli Fold BB vs SB steal jest w przedziale 56-66%,

min-raise do 2bb na fisha z AA to leak! 3/3,5/4x w zależności jaki to fish

ATS Range SB w próżni:

ATS Range SB mając za sobą agresywnego przeciwnika:

ATS Range SB mając za sobą nita:

Na normalnych stołach możemy miec cześto 100% zakresu ale nie 100% czasu, często możemy foldować dół zakresu, jeśli stealowaliśmy mu bardzo dużo poprzednich rąk.

Natomiast na ZOOMie muożemy stealować cały zakres ale MUSIMY UWAŻAĆ postflop i check-foldować praktycznie wszystkie flopy ponieważ jeśli zaczniemy cbetować na nita to sami ekspolatujemy siebie i będziemy przegrywać.

ATS Range SB majac za sobą fisha:

Na fisha nie chcemy grać całego dołu, ponieważ fish nie folduje a jeśli on tego nie robi to chcemy valuebetować postflop a jeśli nie mozemy valuebetować postflop to nie spełniamy naszego gameplanu.
      ATS Range CO w próżni:

30% w próżni.

ATS Range BU w próżni:

Nie schodżmy +/-46% na BU ponieważ będziemy zbyt tight nie wykorzystujac wysokich foldów graczy na blindach.

Typy przeciwników:

Villain A Villain B
      Statystyki "vs Steal": Statystyki "vs Steal":
      -fold 75% (ogólny fold blind vs steal) fold 75%
      -call 10% call 18%
      -3bet 15% 3bet 7%

Flopa częściej zobaczymy z graczem B, ponieważ u gracza A jednak troszkę więcej będziemy foldować na 3bety. W gracza B możemy więcej valuebetować. Do drugiego gracza teoretycznie częściej będziemy foldować na 3bety.

Przykładowy calling range Villain A:

Przykładowy 3bet range Villain A:

Część kombinacji nasz przeciwnik będzie naprzemiennie 3betował/callowal
      Zakres przeciwnika jest zdepolaryzowany, niekoniecznie musi on mieć jakieś niskie Ax jako blefy. Tak mniej więcej wygląda zakres gracza z takimi statystykami.

Gracz numer B:

Ma duzo szerszy call niż 3bet, do tego samego zakresu który calluje gracz A dorzucamy offsuit broadwaye.

Jego call ma duży wpływ na tworzenie 3betting range'u. JJ+ AK top zakresu, jakies 3% oraz kilka blefów czyli jego top of folding range. Ma on około 60/40 3betów value do 3bet blefów.

Podsumowanie Villain A(CO,BU vs blinds, villain jest bez pozycji):
      -wąski calling range
      -szeroki 3bet range
      -calling range może zawierać: średnie suited broadwaye/Ax, suited connectory, pockety
      ręce które są bardzo grywalne, dobrze trafiają flopa, w zależności od sizing ow steal tak to mnie więcej będzie się budować.

3betting range jest zdepolaryzowany przez powyższy calling range i może zawierać:
      -top range
      -off-siut broadwaye i top suited broadwayów (value range)
      -kilka random blefów

Podsumowanie Villain B
      -szeroki calling range
      -wąski 3bet ragne
      -calling range może zawierać: suited/off-suit broadrwaye
      -connectory
      -pockety
      -większość suited Ax

3betting range jest spolaryzowany przez powyższy calling range i może zawierać :
      -top range
      -blefy z CRE lub TOFR

Posiadając notatki jesteśmy w stanie powiedzieć co mnie więcej nasz przeciwnik trzyma na ręcę, np. wiedząć z 3betował QJo, to wiemy, że wtedy 3betuje również inne off-siut broadwaye.

Villain C
      Statystyki "vs Steal":
      Fold 65%
      Call 20%
      3bet 15%

Szeroki calling range
      Szeroki 3bet range
      Calling range może zawierać: średnie suited/off suit broadwaye, większość Axs, sporo Axo, suited connectory/gappery, pockety

3betting range jest cięższy do określenia przez powyższe:
      -top range
      -off-siut broadwaye i top suited broadwayów (valuerange)
      -szeroki zakres blefów

Ten gracz jest dla nas najcięzszy do ogrywania. Na tym przeciwników rzadziej profitujemy na jego foldach. Ten gracz ma bardzo podobny calling range do gracza B tyle, że 3bet jest dużo szerszy i na taki zakres jest nam stosunkowy najciężej grać ponieważ nie wiemy jak często możemy 4bet-foldować nie wiemy szeroko on będzie nam 4bet-jamowac, nie wiemy też jaki stosunke jego top range do blefów będzie zawieral cbeting i barreling range.

Zadanie domowe:
      Wrzucić wykres more filters-> quick filters - "steal" usunąć pozycję CO oraz BU w menu positions and actions, kilka rąk najlepiej w momencie kiedy otwieram CO, BU i dostajemy 3bet od blindów i najlepiej wrzucic to ze statystykami fold/call/3bet steal.

To do list:

Dodać statystykę Fold BB vs SB Steal do HUDa
      Podzielić na przedziały np.
      Zielony -> 64%+
      Pomarańczowy 63-51%
      Czerwony 50-0%
      Notować na bieżąco, z jakim typem zakresu zagrał call lub 3bet preflop

Wzór, którego używamy podczas Stealu

EV = FE * Pot - [(1 - FE) * Investment]

Przykład Fold BB vs SB Steal = 70%
      EV = (0,7*1,5)-(0,3*3)=0,15
    • claher
      claher
      Global
      Dwa dni minęły, czego się nauczyłem? :truestory:

Jestem w połowie filmu:

- Master Your Postflop: wstęp i teoria cbetowania, wrzucę z niego notatki jak tylko dokończę dziś po pracy.
      - Na bieżąco przeglądam łapki z forum oceny rozdań.
      Plan na najbliższe dni to nie zwalniać tempa edukacji pokerowej. :pcuser:

:fuckyeah
    • claher
      claher
      Global
      Master Your Postflop - wstęp i teoria cbetowania:

Co chcemy osiągnąć cbetem?

-Valuebet - miażdżymy range przeciwnika, dostajemy mase calli od gorszych rąk i chcemy dostać calle od gorszych rąk, matematycznie osiagamy bardzo wysokie equity vs range przeciwnika czyli np. cbetujemy QQ na booardzie 8high

-Bluff - np. Najprościej powiedzieć kiedy mamy board AQ5, nie mamy ani drawu, ani pary, chcemy wyrzucić słabe pockety Khigh Jhigh Thigh i cbetujemy z 87s dla blefu.

Często nadarzają się nam spoty kiedy nie jesteśmy w stanie 100% określić czy betujemy for value czy for bluff.
      Musimy podzielić nasz range na odpowiednie zagrania i ostatecznie wiedzieć z jakim zakresem jak będziemy grać na odpowiednich boardach.

Zawsze grajac cbet powinniśmy się zapytać po co cbetujemy? Musimy mieć gameplan na rękę, co chcemy osiągnąć i jak zamierzamy grać vs villain.

-Protekcja - bet w sytuacji kiedy mamy jakieś showdown value i wiemy jednocześnie że nie dojdziemy do showdownu z naszą ręką kiedy nie zabetujemy, np z 33 na boardzie z samymi overkartami, chcemy unikąć przejęcia pota przez villaina, chcemy uniemożliwić przeciwnikowi złapanie karty na turnie, zazwyczaj gramy cbet flop xb turn i dochodzimy do showdownu/
      Zazwyczaj protekcja ma miejsce kiedy drawujemy, chcemy betować flop w celu zagrania xb turn i oglądnięcia rivera. Grając xb na flopie tracimy inicjatywę i trafiając nasze equity na turn tracimy sporo value, a cbetując zawsze dodatkowo posiadamy fold equity i robi ono bardzo dużo, dlatego też drawy nie powinno się rozgrywać tylko pasywnie i je "łapać".

-Darmowy river (IP)
      Darmowy river nie musi oczywiście być tylko z drawem, ale może być z jakąś średnia rękę, middle naszego range'u np. średni pocket, wiemy że z nasza ręką mamy maksymalnie np 1, 2 streety value i betujemy flopa IP z nastawieniem na to że nasz przeciwnik zagrac c/c i c turn i automatycznie możemy kontrolować pulę i dochodzić do rivera i tam rozgrywać naszą rękę, w zależności od tego co spadnie, co on zagra i oczywiście od tego jak silna jest nasza ręka.

-'semibluffy" i umożliwienie 2-3 barrelów - zazwyczaj z drawami, flushdrawem, openender, oraz np. dwoma overami+backdoorem czyli mamy equity ale oczywiście mniejsze niż w przypadku drawów, wiemy że oprócz naszych outów które chcemy trafić możemy barrelować inne karty które będą dobre dla nas, niekoniecznie które nas trafiają, tylko takich które dobrze będą nas reprezentować. Każdy blef kiedy ammy outy jest semiblefem i generalnie powinien być to jedyny blef który wykonujemy.

Już na flopie MUSIMY planowac spoty na turn i na river! Jest to duży leak jeśli gramy cbet flop a później na turnie zastanawiamy się co mamy zrobić czy dalej cbetowac czy nie.

Alternatywne zagrania:

-check back for pot control: posiadamy showdown value z made handem ale nie jest on na tyle mocny że nie mamy 3 streetów value i nie chcemy już na flopie realizować go ponieważ np. mamy tylko 2 streety value. np. z QJ na boardi AQ5, nie nadaje się na bet/bet/bet więc możemy rozłożyc nasze bety na późniejsze streety.
      -check back for value / induce - posiadamy rękę która absolutnie miażdzy przeciwnika i za każdym razem np. na flopie możemy bet/stackować się czy bet/callować, i na każdym turnie bez zależności co spadnie gramy albo bet albo raise to może mieć miejsce na przeciwników którzy bardzo duźo folduje na cbety jest szczery ale np. ma duży bet vs missed cbet lub jest agresywny na turnie i zaczyna raisować, i np check back for induce może być wtedy kiedy mam AA na boardzie AQ5.

-check back giveup(dla poddania ręki)- poddajemy pulę, nie chcemy blefować, musimy pamiętać o tym żeby na siłę nie przejmować pota na turnie. np. otwieramy 56s na BU spada flop KQJmono nie w naszym kolorze, calluje nas BB który dużo calluje cbetów i bardzo dużo raisuje, więc gramy xb po czym na turnie spada jakaś karta z którą mamy "cwane myśli" i nagle zaczynamy blefować. Takie granie nie powinno mieć miejsca w większości czasu, nie możemy grać tak jeśli nie ulepszamy się do jakiejś mocnej ręki, przypadkowego seta/ dwóch par albo spadaj outy które wyjątkowo mogą w nas wpaść, albo mamy read że przeciwnik folduje turny, tyle że wtedy nasz chb na flopie nie jest do końca checkb for giveup tylko jest np. checkb for value ponieważ jeśli ktoś np. folduje na delayed cbety to mozęmy grać na niego xb flop i cbetowac turn.
      -OOP check/call, check/fold, check/raise

Nasze decyzje na flopie powinny się przeplatać przez powyższe zagrania.

Sizingi - na co zwracać uwagę?

Nie powinniśmy wiązać sizingów z siłą naszej ręki chyba że gramy na fisha, słabego gracza. Im wyższy poziom naszej gry i naszych przeciwników tym częściej musimy zwracać uwagę na sizingi, dobrzy gracze zauważa to że betujem nisko lub wysoko i z czym to robimy, o ile na NL5 jeszcze nie to wyżej będzie to eksploitowane.

- Struktura boardu.
      Im bardziej skoordynowany board tym częściej powinniśmy betować wyżej, bez względu na to czy valuebetujemy czy blefujemy np. mamy JJ na boardzie JT9mono to stosujemy raczej duży sizing poniewaz jest duzo drawów 70-85% czasem nawet pot-size bet, problem jest taki z mając A2o na tym boardzie bez drawow rowniez musimy betowac wysoko, na bardzo suchych boardach mozemy stosowac niskie sizingi np majac JJ na boardzi J62 wtedy nie betowalismy jakos strasznie wysoko czyli od 55-60% pota.

- Przeciwnik - indukowanie zagrań, valuebetowanie słabych graczy
      Grając na fisha możemy słabe rece grać niskim sizingiem a mocne wysoko bo jeśli będzie płacił to będzie to robił, i od każdego fisha chcemy zawsze najwięcej. Jesli np stealuejmy AK i spada board Ahigh to na fisha mozemy grac full pot albo 90% puli a na regularsa mozemy miksowac te sizingi, np na agro przeciwnika mozemy betowac mniej po to zeby wyindukowac blefy wtedy na boardzi Ahigh z AK mozemy betowac za 50% puli i przeciwnik z ogromna agresja bardzo latwo odwinie nam sie tutaj raisem, i sporo tego typu graczy jesli rozpedzi sie na flopie to rozwnie sie na turnie i riverze i wtedy zyskujemy bardzo duzy dodatek do naszego winratu.
      Jeśli ktos gra top swojego range;u z AK na boardzi Ahigh 50% pota vs fish to jest to leak, naszym zamierem jest maksymalizowanie value wtedy kiedy calluje, jesli callnie nas 10 razy z sizing 8bb a tak amo zrobi to za 5bb to jesteśmy stratni już na tych spotach 30bb.

- Nasz postrzegany range - musimy tutaj zastanawiac się na co my wyglądamy, mozemy to stosować tylko vs ogarniajacy gracze,
      chodzi o spoty w których teoretycznie chcielibyśmy zagrać niższy sizinig a przeciwnik i tak wie że my tam i tak raczej nie blefujemy i tak dostaniemy calla bez względu na sizing.

- Pule wieloosobowe (multiway)
      Otwieram z UTG gramy vs dwoch fishy i rega spada board T52, mozemy betowac duzo poniewaz reg i tak sfolduje sowje np. 66 poniewaz wie ze my betujac mocno mamy tutaj silna rękę a my chcemy tutaj sciągac value z fishów.

Equity ręki a cbet.
      - realne określenie equity ręki:
      chodzi o to, żeby określać nasz range dokładnie. np KsQs na boardzie Th9c3d mamy dwie overs, Khigh, gutshota i backdoor flush drawa
      - określenie Top, Middle oraz Bottom naszego range:
      Wrzucanie spotów w któych mamy problemy z tym co robić, czy cbetować czy nie?
      Np. mamy K5 i board Q85

Otwieramy z CO i trafiamy board Jd8c2s
      Top Range - najmocniejsze ręce, które możemy mieć w danym zakresie - prawie zawsze możemy zagrać bet-call na raise, nie musimy się nagle zastanawiać nad ręką. Około 5% na tym boardzie.

Middle Range - najbardziej ciekawa, tutaj zazwyczaj mamy problemy, dlatego fajnie jest w konkretny i złożony sposób określić nasze ręce, automatycznie są to ręce, z którymi nie możemy aż tak "wesoło" valuebetować w przeciwnika.

Bottom Range- ręcę, które są bardzo słabe i możemy zamieniać je w blefy, na tym konkretnym boardzie wygląda to mniej więcej tak.

Musimy rozrózniać bottom naszego range, o ile nasz 76s jest tutaj nic nie warte o tyle nasze AK, AQ są również bottom range ale maja bardzo mocne showdown value np AdKd ma tutaj backdoor do flusha backdoor do strita i dwie overcards. Dlatego też, na pewno nie należy liniowo kategaryzować tych rąk.
      W zasadzie zawsze powinniśmy zadawać sobie pytanie na jakiej części naszego range'u sie znajdujemy. Powinniśmy zacząc myśleć w ten sposób że na danym boardzie mamy jakiś tam range i mamy tam TOP/MIDDLE/BOTTOM i w ten sposób powinniśmy zacząć podchodzić do spotów. Dużo łatwiej będzie nam określić całą matrycę kart i zastanowić się jakbyśmy grali z naszą ręką, z wszystkim lepszymi oraz gorszymi rękoma.
      Powinniśmy też określać TOP/MIDDLE/BOTTOM range dla naszego zakresu i zarówno dla zakresu przeciwnika.

Przykłady:

Zakładamy że przeciwnik to reg na którego mamy 200h 24/19 ftcb 45
      Jesteśmy z pozycją:

TT @ K32ss - podręcznikowy board, cbet for value, ze względu na to, że jesteśmy w zasadzie na TOP naszego range'u AA, AK, KK, 33, 22(TT+ gramy cbet z marszu), jeśli ktoś tutaj xb TT na tego typu gracza to ma dużego leaka, ponieważ ta ręka ma tutaj za dużo value, dostajęmy calle od gorszych pocketów, flush drawów, czasami jakies Ahigh (A5,A4) Sizing musi być nie za wysoki poniewaz na tych boardach praktycznie zawsze będziemy cbetować, i również nie możemy cbetowac za mało, ponieważ nie wyciągamy value od drawów, sumując na unk regularsa powinniśmy cbetować sizingiem ok 2/3 pota. Nie powinniśmy kombinowac z pot size betami czy underbetami/over betami.
      Calling range dla większości graczy wygląda mnie więcej tak:

TT @ K92r - cbet for value, podobnie jak w spocie wyżej. Na część graczy np. fisha itd. jest to auto c-bet ponieważ calluje nas bardzo dużo ilość rąk, natomiast na nita to już nie jest oczywisty bet, poniewaz nie istnieją drawy.
      Jest to spot w którym xb for pot control jest całkiem znośny, musimy się zastanowić czy xb tak JJ, TT 9x tutaj wchodzi juz dynamika i ready. Na nieznanego gracza na którego nie mamy info ten board jest ok do xb i ogólnie ten board jest idealny do cbet blefu ze względu na to, że strasznie mało rąk nas tutaj calluje. Cbet powinnismy robic wtedy kiedy jestesmy OOP lub wiemy ze ktos chetnie bedzie nas bluffcatchowal lub callowal. W próżni xb for pot control jest w tym spocie ok. Jeśli byłby to board KT2 i mamy na nim JJ to duzo lepszy jest w tym przypadku cbet poniewaz jest tutuj duzo rak z mozliwoscia trafienia strita np. AQ, QJ.

TT @ KQ8ss - cbet dla blefu grajac np UTG vs BB, problem jest taki jesli np jestesmy na BU i cbetujemy, musimy sie zastanowic jak wyglada range naszego przeciwnika. W teorii cbetujac jako blef chcemy wyrzuci lepsze rece, cbetujac ten board gramy troche dla protekcji i dla blefu poniewaz nei chcemy zeby przeciwnik nam przejal pule na turnie. Sumując najlepszą opcją byłoby xb for pot conroll ponieważ cbetujac dla blefu wyrzucamy z gorszych rąk tylko JJ, mając np 22,33,44 na ręcę jest to sytuacja lepsza dla cbetu ponieważ jest dużo większa liczba lepszych rąk, które wyrzucimy.
      Jeśli cbetujemy i chcemy wyrzucić gorsze ręcę robiąc to świadomie to jest ok, ale jesli na turnie zmieniamy już plan np. na ok, to teraz chcę wyrzucić lepsze ręce, to mamy kolekjnego dużego leaka, musimy trzymać się naszego planu i byc swiadomi tego co robimy.

AKo @ KT8ss - cbet dla value, duzy sizing poniewaz jest tutaj bardzo duzo drawów, to jest spot w którym jesli przeciwnik się zachaczył to niemal zawsze callnie. Na rega nie musimy tutaj betować 80-90% o ile na NL50 nikt tego nie zauważy to uwierzcie że wyżej ktoś to zauważy i wykorzysta. Na fisha natomiast tak samo mozemy betowac wysoko w okolicach 80-90, na słabego rega powinnismy grac tutaj w okolice 75%+

AKo @ QJ5ss - pierwsza rzecz nad którą powinniśmy się zastanowić to sizinig, poniewaz jest to dość drawowaty board w skali 1/10 6-7. Sizing powinien się wahać pomiedzy 65-75% pota jesli gramy na sensownego regularsa, musimy się zastanowić jak to się ma na naszej matrycy TOP, MIDDLE,BOTTOM range. Jesteśmy bardziej na BOTTOM naszego range'u, vs check/raise mamy tylko 2 overs nie zawsze czyste i gutshota rowniez nie zawsze czystego (vs flushdraw), bedac na BU vs BB gram tutaj xb for pot control, BB ma sporo broadwayow i rak ktore moze tutaj ch/raisowac check/callowac. Jeśli ktos cbetuje tutaj AK to zamienia swoja reke w blefa i porownuje tutaj AK do 33 na tym flopie. 33 duzo łatwiej jest tutaj zamienić w blefa, poniewaz nie mamy duzej ilosci outów oraz bijemy więcej silniejszych rąk.
      AKs @ 553r - xb for pot control jest tutaj najlepszą opcją, w momencie kiedy tutaj cbetujemy musimy zagrać przynajmniej 2-3 barrele ponieważ musimy reprezentować tutaj coś mocnego. Cbetująć tutaj i dostając fold wyrzucamy tylko gorsze ręce.

Zadanie domowe:O publikuj w temacie treningu 1-2 rozdania, gdzie problematyczne jest określenie:a) w jakiej części range się postawić?b) jaką linię zagrać?
    • claher
      claher
      Global
      Master Your Postflop - więcej o cbetach:

Strukruty flopów:
      1. Bardzo suche - nie ma straight drawu ani flush drawu.
      Ks8h3c
      As6c2d
      9h9d3c
      KsKd6c

-ciężkie do trafienia przez kogokolwiek - z jakiejkolwiek pozycji, czy to przez open raisera, callera czy 3betera i callera 3betów,
      -dobre do floatów - m.in. przez to że jest trudny do trafienia, jeśli ktoś betuje 2,3 razy range są ogólnie spolaryzowane i dlatego jeśli ktoś betuje raz to większość czasu będać IP te boardy są dobre do floatów,
      -często polaryzują range - dostając 3barrele od przeciwnika wiemy co może trzymać
      -niekiedy dobre do One And Done - kiedy wiemy coś więcej o przeciwników np. ma wysoki ftcb dobre boardy do OAD: K93, K83, A94, A82
      -kiepskie do cbet/3bet - najlepsza adaptacja na ch/raisy jest tutaj bet-call albo bet-fold na większośc graczy
      -mogą przyciągać bluffcatche
      -pasywna linia nie cappuje range - często przeciwnik po swojej pasywnej lub agresywnej linii cappuje sobie range ograniczony od góry albo od dołu, czyli mając np. bardzo skoordynowany board i ktoś nie raisuje to automatycznie wiemy, że nie ma seta, albo inny przykład przeciwnik capuje od dołu, czyli przeciwnik nie może mieć słabszej ręki niż coś tam, czyli linia przeciwnika jest na tyle mocna, że wiemy iż przeciwnik nie może mieć gorzej niż określona ręka.
      -często kiepskie do multi barrelowania
      -wąski stackoff range - nikt nam tutaj nie wrzuci np QQ na boardzie As6c2d, albo AJ na boardzie Ks8h3c.

x/r suchych flopów jako blef na dobrego gracza bez historii jako pure blef nie jest dobrym pomysłem, ponieważ dostaniemy call i na turnie jesteśmy zazwyczaj w ciężkiej sytuajci, jeśli juz zamierzamy to robić to warto mieć jakieś outy, np. 2overs.

2. Bardzo skoordynowane: straight draw+flush draw
      Th9h8h
      KhQdJd
      9c8c6s
      AsQsJs

- ekstremalnie łatwiejsze do trafienia przez kogokolwiek - wszysto zależy od pozycji, i warto zawsze o nich myśleć w kontekście trafialności przez przeciwnika
      - kiepskie do floatów - i przez nas i przez naszych przeciwników, dostajac calla od villaina przeciwnik prawie nigdy nie ma tutaj air, najczęściej przeciwnik ma coś sensownego albo showdown value albo jakiś draw
      - zazwyczaj depolaryzują range - jeśli ktoś barreluje to wcale nie znaczy, że ktoś ma tutaj Air, raczej ma tutaj rękę typu para+draw, dwie pary, sety, striy, czy fd. I jeśli barreluje to agresywnie realizuje swoje equity.
      - kiepskie do One And Done - przez to, że range callera dużo częściej się tutaj łapie niz range raisera, tutaj rzadko kiedy dostaniemy OAD i dlatego też sami tego unikajmy, Jest jedna struktura, która jest dobra do OAD wysokie boardy mono As9s2s, z boardów bardzo skoordynowanych to AsKsTs. Dlatego sumując, na takich boardach nie atakujemy grając jedną strzałkę.
      - przyciągają raise oraz chech/raise - ze względu na to, że dużo ludzi rozgrywa drawy agresywnie, i lepsi gracze będą tutaj duzo blefować,
      - pasywna linia cappuje range - automatycznie możemy określić range przeciwników, np. jeśli ktoś nas calluje to zazwyczaj drawuje
      - często dobre do multi-barrelu (na blank T/R dla rangu naszego przeciwnika) - jeśli gramy cbet to musimy mieć w zanadrzu to, że bedziemy betowac Turny i River, jeśli ktoś cbetuje taki board i gra c/f turn to jest to duży błąd, musimy zwracać uwagę na przeciwnika ponieważ każdy triple barrel musi mieć fold equity czyli musimy wiedziec że jesteśmy w stanie wyrzucić przeciwnika ze swojej ręki, często fishe nie odpuszczą tutaj dwóch par/setów.
      - szerszy stackoff range - sety mogą grać ostrzej, większość graczy chce wrzucac sety juz na tych flopach.

Barrelując musimy się zawsze zastanawiac jak spadająca karta wpływa na ulepszanie naszego range'u i range'u przeciwnika.

3. Średnio skoordynowane: gutshoty, openendery, fd, czyli takie pół/pół

9s8s2c
      9h7d5c
      AhQd9c
      Kh7c5c

- można dokładniej określić, w czyj range trafiają częściej (czy oryginal raisera czy callera)
      - niekiedy dobre do One And Done, np. AQ9, K75
      - przyciągają luźniejsze raise oraz check/raise
      - okazjonalnie dobre do cbet/3bet - ze względu na to, że musimy mieć jakiś cbet/3bet range na tych boardach, który niekoniecznie musi być nutsem, duża część graczy miałaby dylemat np. na dwóch pierwszych boardach 9s8s2c mając TT.
      - często dobre do 3barrel bluffu

Najczęściej boardy średnio skoorydynowane sprawiają nam największą liczbę problemów

4. Wysokie (przewaga A-J)

AsQh2c
      KsJh7d
      AhAdJd
      KcJhTs

- trafiają mocno w percieved range OR(postrzegany zakres tego co u nas widzą przeciwnicy), głównie z UTG/HJ
      - trafiają w percieved range 3bettora
      - mniej trafiają w range cold callerów/ i graczy którzy bronili blindów - ponieważ gracze będą cześciej 3betowali silniejsze ręce więc callując polaryzują się na słabsze
      - często dobbre do One And Done
      - kiepskie do cbet/3bet
      - niekiedy dobre do bluff-barrelowania capped range - jesli często zakładamy że ktoś może mieć tutaj okreśony range to np jesli ktos ma na boardi KsJh7d QJ to czesto jestesmy w stanie wyrzucic go na turnie. Często grajac BU vs Blinds to w check-calling range przeciwnika jest duzo słabszych rąk i przeciwnik nie bedzie zazwyczaj w stanie callowac nas trzy razy, i na turnie juz jestesm w stanie osiagnac bardzo duzo fold equity. Najgorszy z tych 4 boardow do barrelowania bylby board AAJ poniewaz my sami tutaj najmniej repujemy, i przeciwnicy o ile są w stanie odrzucic slabe parki to z tripsami tego nie zrobią.

5. Średnia (przewaga J-7)

JhTd8s
      9h8d4c
      Js7h6h
      Tc9c9s

- rzadziej trafiają w percieved range OR z UTG oraz 3bettora - dlatego jeśli 3betujemy to niespecjalnie dobrze jest tutaj barrelować
      - często trafiają w OR range z LP/SB
      - dobrze trafiają w range cold-callera oraz blindów
      - niekiedy dobre do 2-3 barrelowania
      - przyciągają raise oraz check/raise
      - spora częśc tych boardów jest kiepska do floatów

6. Niskie (przewaga 6-2)

6s4d2c
      4s4h3d
      8h3d2c
      7c6c5c

- praktycznie nigdy nie trafiają w range 3bettora oraz blindów, praktycznie nikogo
      - często słabe do multi barrel bluffu
      - okazjonalnie niezłe do cbet/3bet
      - dobre do floatów
      - nie są to dobre boardy do One And Done - ponieważ nasze equity jest tutaj bardzo kiepskie
      - jeśli w kogokolwiek mogą trafić to w range drugiego cold-callera(na trzeciego)/blindów

7. X-Y high Qs7h3s
      8. Paired Tc8h8s
      9. Mono Ac3c2c
      10. "Blocked"(zamrożony) As9h4c - nie ma jakiś action-cards w tym spocie, mamy seta 4, dostajemy donkbet na tym boardzie i przeciwnik ma zablokowaną opcje dostać kartę która super ulepsza przeciwnika.

Podsumowanie:

Boardy dobre do One And Done:

Ks9h2c
      AhQd4c
      KsKcQh

- flop jest dobry do cbetu a nasza ręka nie posiada equity (cbet jako blef)
      - board maksymalizuje nasze FE już na flopie
      - flop nie wpada w percieved range przeciwnika na danych pozycjach
      - zazwyczaj kiedy jest wysoki
      - nie zawiera drawów
      - wysoki fold to cbet% na flopie (IP/OOP) (~41%+) (betując za 2/3 pota)
      - niski check/raise oraz raise cbet%

Boardy dobre do poddania flopa:

KhQdJd
      9s8s7c
      5c2sJh

- flop nie jest dobry do cbetu oraz nasza ręka nie posiada equity
      - board minimalizuje nasze FE już na flopie
      - flop wpada w percieved range przeciwnika na danych pozycjach
      - jest bardzo skoordynowany
      - niski fold to cbet% na flopie (IP/OOP) (<~40%)
      - wysoki check/raise oraz raise cbet%

Statystyki, które prawdopodobnie pomijasz:

- call open na danej pozycji vs 3bet na tej pozycji
      - ftcbet IP vs OOP
      - bet vs missed cbet Turn OOP
      - check-raise oraz raise cbet
      - bet turn after raising flop
      - fold vs flop 3bet
    • Crimson
      Crimson
      Brąz
      na forum od: 08.05.2013 Posty: 3 769
      Siema, spoko blog. Wysłałem ci zaproszenie na skype, można zagrać jakiegoś sweata. :)
    • claher
      claher
      Global
      @ crmsnlord

Zaproszenie przyjęte, Dwa krótkie sweaty za nami. Udało się znaleźć duże leaki w moje grze. Kilka z nich:
      1. Nieprofitowe za szerokie 3betowanie z BU,SB,BB, tutaj chcę wdrożyć jedną ze strategii których uczy muckinfella w swoim kursie Guilty of Stealing.
      2. Zbyt częste callowanie raisów i betów od villainów postflop. Wiem, że jestem z tyłu na raising/betting range villaina a mimo to leveluje się i calluje spoty.
      3. Zwiększenie częstotliwości cbetowania i zmniejsze foldów do cbetów na flopie. Gdyż mój cbet na flopie oscyluje w okolicy 40%, a ftcb F w okolicy 65-70%.

Na dziś to tyle, pasuje ogarnąć jakieś kolejne wideo.

:sdrink :sdrink :sdrink