[HM] Statsy Hm

• barti90rr
      barti90rr
      Brąz
      na forum od: 13.02.2011 Posty: 30
      Siemka pokerzyści ! : )

Zacząłęm grać NL5 SH na pokerstarsie z HM i moje pytania będą odnosić się do moich statystyk : )

1- Mój Winnings po 30k rozdań wynosi 125 $ natomiast następna rubryka - $(Ev Adjusted) 5.70 $ co to oznacza?

2- Jak mam rozumieć statystyke Agg która wynosi 3.01 ?

Dzięki wielkie za odpowiedź : )
  • 1 odpowiedź
    • innocent2102
      innocent2102
      Brąz
      na forum od: 27.08.2010 Posty: 4 587
      Witaj barti90rr,

zawsze warto zajrzeć do słownika, czy takowa statystyka jest opisana:)

Wartość oczekiwana (English Expected Value) Definicja Wartość oczekiwana, w skócie EV, danego zagrania jest uśrednionym zyskiem lub stratą, które wynikają z danej sytuacji na stole i uwzględnia wszystkie możliwe zdarzenia oraz prawdopodobieństwa ich pojawienia się. Obliczanie wartości oczekiwanej Aby obliczyć wartość oczekiwaną, należy znać prawdopodobieństwa pojawienia się wszystkich możliwych zdarzeń oraz wynik - w tym przypadku finansowy - każdego z nich. EV jest sumą wyników finansowych wszystkich zdarzeń pomnożonych przez prawdopodobieństwo ich pojawienia się. EV = P(zdarzenie 1) * Payoff 1 + P(zdarzenie 2) * Payoff 2 + ... + P(zdarzenie n) * Payoff n gdzie EV - wartość oczekiwana, P - prawdopodobieństwo pojawienia się zdarzenia n; WFn - wynik finansowy zdarzenia n; n - ilość możliwych zdarzeń Przykład: Dwóch graczy rzuca monetą. Kiedy wypadnie orzeł, gracz B płaci graczowi a jednego dolara. Kiedy wypadnie reszka, a płaci jednego dolara graczowi B. Prawdopodobieństwo wypadnięcia orła i reszki jest takie samo i wynosi 50%. Zatem EV dla obu graczy równe jest: EV = 50% * (+1$) + 50% * (-1$) = 0$ Inną metodą obliczenia zysku z danego zakładu jest: EV(zakładu) = Pot Equity - bet Przykład: Dwóch graczy rzuca monetą. Wypłaty są takie same, jak w przykładzie powyżej, z taką różnicą, że każdy przed rzutem monetą wkłada do puli 1 dolara a zwycięzca zgarnia całą pulę. Każdy z graczy wygrywa pulę dwóch dolarów w 50% przypadków. Ich pot equity wynosi zatem 50% x $2 lub po prostu $1. W takim razie: EV = Equity - Bet = 1$ - 1$ = 0$ Żaden z graczy w długim okresie nic nie wygra i nic nie przegra, ponieważ w 50% przypadków jeden gracz wygrywa dolara a w 50% pozostałych przegrywa go. Spokrewnione tematy: equity

$(Ev Adjusted) - będzie w takim razie wyznacznikiem, ile $ powinieneś mieć wg EV.

Dodam od siebie jednak, że nie warto patrzeć na linię EV - bo praktycznie nie odzwierciedla naszego "pecha", a jeżeli już, to tylko częściowo. Pozwolę sobie zacytować wypowiedź jednego z naszych użytkowników, który bardzo trafnie opisuję dlaczego nie warto sugerować się EV:)

[SPOILER]
      Napisane przez guciu87

dodam od siebie conieco... zauważcie że EV mówi tylko o sytuacjach kiedy poszedł stackoff w którymś momencie, nieraz wiedziałem że gram vs KK-AA u rega, a nie raisowałem z setem Flopa dzięki czemu udawało mi sie wciągnąć jeszcze fisha do puli, co myśle było maks EV. Gość ma 2outy -> jak mu spadnie to trudno (i tak też sie zdarzało), tylko co za różnica czy wystackuje na F i mu spadnie jeden z 2ch outów czy pozwole mu grać dalej i mu spadnie (oboje podjeliśmy decyzje o stackoffie) jeśli wiem że się nie odklei.. Jedyna różnica jest taka, że mimo że zagrałem maks EV (dorzucił fish swoje z jakąś parką, a na T się nie odkleił) zarówno żółta jak i zielona poleciały równo w dół. I znowu weźmy dwóch graczy: gracz A miał 5x pod rząd AA które wystackował PRE i zostały połamane przez gorsze układy, patrzy na EV i jest "cudownie jebany". gracz B 5x pod rząd naciął się set na set vs Fish i jego EV jest praktycznie na równi z won. Który gracz ma większego pecha?? ten któremu rozjechało się EV z won?? W ten sposób tylko męczycie swoją psyche(zadręczenie się) + znajdujecie wytłumaczenie dla swoich gorszych wyników.. a jeśli będziecie zganiać na wszystko wkoło i nie szukać w sobie braków to będziecie wolniej się rozwijać:P Nawet jeśli na jakiejś próbce mieliście pecha, a będziecie nastawieni na szukanie błędów w swojej grze, podejściu, przygotowaniu do gry, koncentracji.. czymkolwiek, to będziecie się zawsze rozwijać. Jeśli przyjmiecie odwrotną strategię to będzie pewnie odwrotnie:P Wracając do naszych bohaterów.. Oboje po sesjach wrzucają wykresy na forum i większość czytających pomyśli że gracz A miał pecha, a drugi prawdopodobnie nie potrafi grać:P Ale czy na pewno jest to prawda??
      IMO. nie da się zmierzyć poziomu szczęścia/pecha jakie miał ktoś na danej próbce przy pomocy wykresu (z EV czy bez). To stanowczo za mało:)
      pozdrawiam :fdrink
      Statystyka Agg, to prawdopodobnie u Ciebie AF:

AF - Aggression Factor - wskaźnik agresji - ukazuje poziom agresji danego gracza w danej rundzie lub na przełomie wszystkich rund. Oblicza się go w następujący sposób: AF = (ilość zakadów + ilość podbić+ilość przebić) / ilość sprawdzeń Jak łatwo zauważyć, wskaźnik będzie tym większy, im częściej gracz przejmuje inicjatywę w licytacji i sam stawia zakłady i przebija a nie sprawdza zakłady przeciwników. Jeżeli na przykład gracz ma niski wskaźnik AF i w danym rozdaniu zaczyna sam stawiać zakłady, może to oznaczać, że jego ręka jest naprawdę silna

Pozdrawiam