[Equilab] Błędne equity?

• mafiagustawa
      mafiagustawa
      Diament
      na forum od: 12.08.2013 Posty: 24
      Podczas używania Equilaba, przenalizowałem taką sytuację: https://www.dropbox.com/s/r3cehtwphul1nn0/equilab-bug.bmp

Początkowo sądziłem że to bug, ale po głębszym namyśle stwierdziłem że po prostu nie do końca rozumiem pojęcie "equity". W dolnej części ekranu jest procentowa szansa na podział puli między MP3 i CO. W rzeczywistości jest ona (chyba) dwukrotnie większa. Podejrzewam, że jest wyświetlana połowa tej szansy, bo wygrywamy połowę puli - to trochę mylące ale zrozumiałe. W takim wypadku - czy w takiej sytuacji rozgrywanie 72o jest naprawdę bardziej dochodowe niż AJo? Wydaje mi się to trochę dziwne...
  • 3 odpowiedzi
    • venatici
      venatici
      Brąz
      na forum od: 15.03.2010 Posty: 3 014
      Cześć,

W tej sytuacji MP3 i CO (każdy z nich z osobna) ma 1,52% szansy na wygranie puli i 30,03% szans na remis. Zauważ, że w ponad 63% przypadków pula będzie należała do MP3/CO.

Większe equity dla 72o w tym wypadku oznacza po prostu taką sytuację gdzie 72o trafia przynajmniej parkę, a AJo nie trafia nic. Zauważ, że w talii w tej sytuacji są trzy 2 i trzy 7, a A i J mamy już tylko po 2. Zgodzisz się chyba, że w takiej sytuacji 72o ma większe szanse na trafienie co najmniej pary, niż mają to AJo?

I tak jak już sam zauważyłeś w tej sytuacji poprawne byłoby np stackowanie się preflop z 72o. Ale to tylko w przypadku, kiedy wiesz, że przeciwnicy trzymają dokładnie takie same karty na ręce, które nie są parą.

Pozdrawiam
    • mafiagustawa
      mafiagustawa
      Diament
      na forum od: 12.08.2013 Posty: 24
      Napisane przez venatici
      Większe equity dla 72o w tym wypadku oznacza po prostu taką sytuację gdzie 72o trafia przynajmniej parkę, a AJo nie trafia nic. Zauważ, że w talii w tej sytuacji są trzy 2 i trzy 7, a A i J mamy już tylko po 2. Zgodzisz się chyba, że w takiej sytuacji 72o ma większe szanse na trafienie co najmniej pary, niż mają to AJo?
      Pozdrawiam
      Słusznie, nie pomyślałem od razu o outach. Po uwzględnieniu tej kwestii wszystko nabiera sensu :) .

Liczba outów pod parę dla 72o - 6. Liczba outów pod parę dla AJo - 4. 72o wygrywa tylko wtedy gdy trafi parę+ , a AJo jej nie trafi (bo dwie overcards) , ale jeśli trafi to prawie zawsze zgarnia tylko połowę puli. Mimo uwzględnienia tego wszystkiego, według mnie AJo cały czas ma zaskakująco niskie equity, ale to zapewne mój brak obycia - po pierwszym użyciu Equilaba zszokowało mnie że pocket para jest tak niewiele do przodu przed dwoma overcards ;)
    • Urbi23
      Urbi23
      Brąz
      na forum od: 13.02.2007 Posty: 16 013
      Napisane przez mafiagustawa
      po pierwszym użyciu Equilaba zszokowało mnie że pocket para jest tak niewiele do przodu przed dwoma overcards ;)
      A nie powinno :) Poza tym, to też nie zawsze jest prawda, wystarczy sprawdzić 22 vs 98

Wiadomo, że Equilab nie kłamie, ale warto się przez chwilę zastanowić skąd te wartości tak na prawdę się biorą. Gdy masz wspomnianą pocketpair vs dwie overkarty przeciwnika, to zostaje jeszcze 48 nieznanych kart w talii, 42 z nich są dla Ciebie bezpieczne, masz więc 42/48 szans na utrzymanie się. Gdy stackujesz się preflop, trzeba tą zależność powtórzyć dla 5 kart, czyli 42/48*41/47*40/46*39/45*38/44 i o dziwo wychodzi ~50%, czyli to czego się spodziewamy. W Equity nie ma żadnej magii :)

Pozdrawiam