[PT4] "Leniwa statystyka PFR...i VPIP

• Garggamel
      Garggamel
      Srebro
      na forum od: 13.09.2013 Posty: 740
      Tak dziś przypadkiem zauważyłem przeglądając sobie niektóre ręce, że PT4 źle liczy PFR i VPIP - to jest niedorzeczne żeby w tego typu oprogramowaniu takie coś miało miejsce - te staty się po prostu "mylą". Skoro podstawowe statsy robią z nas żarty, to jaką mam mieć pewność, że 4bet range, cbet River czy inne, na które trzeba mieć próbkę kilka tyś rąk, żeby prawidłowo określić przeciwnika, są w porządku? :f_confused: .

Zrobiłem test na kilku stolikach,rozegrałem niemal 100 rąk na każdym i jakież było moje zdziwienie kiedy to stata PFR nie liczyła sobie sytuacji kiedy np. folduję z SB (czasem jej się zdarzało to robić a czasem nie!). O co chodzi, już tłumaczę, otóż jak wiadomo te dwie statystyki wyliczane są na podstawie każdej ręki, tzn każdych rozdanych kart. Jeżeli miałem rozdane 100 razy karty i 30 razy wszedłem w rozdanie, a 17 razy wszedłem samym podbiciem/przebiciem, to moje VPIP powinno wynosić 30 (30/100), a PFR 17 (17/100). Rozchodzi się o to co w nawiasach, powinno tak być, a nie jest jeśli chodzi o te staty z PT4. Zauważyłem, że PFR sobie czasem nie liczy pewnych "rozdanych kart"( nie samych akcji) i w przypadku kiedy powinno być PFR 17 (17/100), często będzie np. PFR 18 (17/94) :f_ugly: .
      I tak podałem bardzo "łagodny" przykład, bo na jednym stoliku prawidłowe VPIP i PFR pokazało 20/18 a te z podstawowych stat PT4 pokazały 20/14, a to już zupełnie inny obraz zakresu nam przedstawia !
      Jeśli chodzi o VPIP to ona się mniej myli, ale przy większej próbce rąk też sobie nie zlicza pewnych rąk ( czasem setek rąk, zależnie od próbki), co łatwo można sprawdzić porównując sobie staty Legacy Edition z podstawowymi w bazie, chociażby po 1k rąk.

Te prawidłowe, dobrze liczące staty to właśnie VPIP Legacy Edition i PFR Legacy Edition , dobrze je sobie zamienić.

Jako że mam barierę językową , czy ktoś życzliwy mógłby napisać do supportu PT4 w tej sprawie? Myślę że to jest dość ważny temat do poruszenia bo przecież inne statystyki też mogą liczyć źle, a jak tu maksymalizować zyski i minimalizować straty na podstawie mylących się stats w jednym z wiodących trackerów na rynku!?
  • 6 odpowiedzi
    • Skibcio
      Skibcio
      Head admin
      Head admin
      na forum od: 03.11.2010 Posty: 9 604
      Witaj Garggamel,

otóż jak wiadomo te dwie statystyki wyliczane są na podstawie każdej ręki

Na tym miejscu już możemy zakończyć. Definicja statystyki VPIP oraz PFR się zmieniła. Wiele osób jeszcze o tym nie wie. Tak samo jest w Hold'em Managerze.

W PokerTrackerze udostępniona jest stara "nieaktualna" statystyka z dopiskiem Legancy, o której wspomniałeś.

Tu już to wyjaśniałem:
      Statystyki w HUDzie // kopiowanie huda do ocen

Pozdrawiam.
    • Garggamel
      Garggamel
      Srebro
      Nie zrozumiałeś co napisałem chyba, one raz liczą, a raz nie, przeczytaj dokładnie jeszcze raz w czym rzecz proszę.

Ta "stara" przynajmniej cały czas liczy, a nie jak jej się chce, i liczy dobrze według mnie.
      A jeśli się zmieniła zasada liczenia, to może przytocz dokładnie na jakiej zasadzie teraz liczą, z chęcią się dowiem =) .

EDIT:
      Już się dowiedziałem, że nowe nie liczą zdarzenia na BB jeśli wszyscy spasowali, ale to nie zmienia faktu że są "leniwe" i 200 razy policzą prawidłowo a później 5 razy np. błędnie, trzeba coś z tym zrobić!
    • Skibcio
      Skibcio
      Head admin
      Head admin
      Przeczytałem dokładnie Twojego posta. Umieściłem także linka, do mojego starego postu w którym to wyjaśniłem.

Nie wiem dlaczego uważasz, że te statystyki są "leniwe". Pokaż przykładowe rozdanie w którym statystyka VPIP nie została poprawnie policzona.
    • Garggamel
      Garggamel
      Srebro
      To nie wyjaśnia tego co napisałem wyżej Panie Moderatorze.
      Przecież jest przykład :
      "Zrobiłem test na kilku stolikach,rozegrałem niemal 100 rąk na każdym i jakież było moje zdziwienie kiedy to stata PFR nie liczyła sobie sytuacji kiedy np. folduję z SB (czasem jej się zdarzało to robić a czasem nie!)"
    • Skibcio
      Skibcio
      Head admin
      Head admin
      Dlatego poprosiłem o przykład rozdania w którym statystyka PFR nie została policzona. Zdanie które przytoczyłeś nie jest przykładem tylko Twoim stwierdzeniem.

Rozgrywając 100 rozdań możesz mieć VPIP 20/94 oraz PFR 18/94, możesz nawet mieć PFR większe od VPIP:
      Stats (vpip/pfr etc) calculating wrong? . Chodzi o sytuacje w których podbicie na preflopie było większe niż twój stack. Możesz wtedy włożyć pieniądze do puli. Nie możesz jednak podbić. Dotyczy to jednak głównie gier SnG oraz MTT.

Jeśli jednak wolisz korzystać ze starych statystyk możesz to dalej robić. Dlatego zostały wprowadzone statystyki z dopiskiem Legancy. Musisz jednak mieć na uwadze, że we wszystkich filmach szkoleniowych oraz tematach na forum gracze używający PokerTrackera 4 oraz Hold'em Managera 2 korzystają raczej z nowych statystyk, niestety często o tym nie zdają sobie sprawy.
    • Garggamel
      Garggamel
      Srebro
      Stats (vpip/pfr etc) calculating wrong? . Chodzi o sytuacje w których podbicie na preflopie było większe niż twój stack. Możesz wtedy włożyć pieniądze do puli. Nie możesz jednak podbić. Dotyczy to jednak głównie gier SnG oraz MTT.

I to co teraz napisałeś wyjaśnia moje wątpliwości - w sumie mogłem to sam wymyślić, gdzie ja mam łeb :rage: .
      Faktycznie tak to powinno wyglądać i aż dziwne, że dopiero od niedawna te statsy są tak liczone - czyli prawidłowo według przeznaczenia.
      Dzięki za wytłumaczenie Panie Moderatorze temat uważam za zamknięty :D .