Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby dostosować zawartość witryny do Twoich preferencji. Kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji i zmienić swoje ustawienia, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookie i Polityką Prywatności. Zamknij

Wariancyjność oferty

• fenikss2009
      fenikss2009
      Srebro
      na forum od: 08.05.2009 Posty: 525
      Zastanawiam się jakie próbki powinno się brać za pewnik w momencie gdy gracz co mówi że ma 3% roi (np. w hu sng) to jaką próbkę turniejii powinien zrobić w danym okresie aby rzeczywiście przełożyło się na takie roi tzn. wyeliminować wariancję w 95~100%.
      sng: hu,6max,90-os,180os
      cash: hu,10os itp.
      mtt
  • 8 odpowiedzi
    • trinec
      trinec
      Brąz
      na forum od: 28.03.2010 Posty: 2 158
      Faktem jest, że żadna próbka, czy to w SNG, czy MTT czy w cashu nie jest pewnikiem... wariancja tylko dąży do zera wraz ze wzrostem próbki, ale nigdy do niej nie dociera.
      Wszelkie wartości wielkości próbki podawane tu i ówdzie są tylko umowne i mocno przybliżone.
    • fenikss2009
      fenikss2009
      Srebro
      Napisane przez trinec
      Faktem jest, że żadna próbka, czy to w SNG, czy MTT czy w cashu nie jest pewnikiem... wariancja tylko dąży do zera wraz ze wzrostem próbki, ale nigdy do niej nie dociera.
      Wszelkie wartości wielkości próbki podawane tu i ówdzie są tylko umowne i mocno przybliżone.
      Zgadza się,dlatego napisałem 95%~100%,ale zastanawiam się więc jakie próbki inwestorzy biorą za wystarczające aby w jakiejś ofercie osiągać "pewne"zyski a nie grać na zasadzie loterii,pomijając fakt że "pewną" ofertę może wystawić oszust i nie oddać kasy np: w husng oraz mtt.
    • OzzyM
      OzzyM
      Brąz
      na forum od: 18.07.2010 Posty: 3 950
      Napisane przez fenikss2009
      Zgadza się,dlatego napisałem 95%~100%,ale zastanawiam się więc jakie próbki inwestorzy biorą za wystarczające aby w jakiejś ofercie osiągać "pewne"zyski a nie grać na zasadzie loterii,pomijając fakt że "pewną" ofertę może wystawić oszust i nie oddać kasy np: w husng oraz mtt.
      Wiesz, jeśli chcesz podejść na poważnie do inwestowania (i piszę to jako inwestor, nie gracz, bo poważnie od dłuższego czasu siedzę w longtermach), to trzeba przyjąć podejście podobne do podejmowania EV+ decyzji. Jeśli inwestycja w daną ofertę jest dla Ciebie EV+, to niezależnie jak bardzo jest wariancyjna, powinieneś inwestować (o ile po uwzględnieniu wariancji jest zgodna ze stakingowym BM), bo w longrunie te wszystkie EV+ oferty dadzą Ci profit :)

Ciężko u nas na forum o oferty, które dają "pewne" zyski, czyli powiedzmy zysk z 95% prawdopodobieństwem. W MTT, strzelam, to byłaby pewnie oferta rzędu 10k mtt, w sng mniejsza, ale nie przypominam sobie oferty, która z tak dużym P miałaby dać profity.

Aczkolwiek rozumiem o co Ci chodzi - z tego co pamiętam ze studiów, da się przeprowadzić obliczenia mające na celu pokazanie na jakiej próbce gracz o określonym ROI osiągnie dowolny profit z 95-procentowym prawdopodobieństwem. Są gdzieś w necie narzędzia generujące możliwe wykresy cashowców na określonej próbce/ROI, więc dałoby się też policzyć to o co prosisz, podobnie sng.

Ciężka sprawa jest z mtt, bo tutaj rozstrzał wpisowego potęguje wariancję i wszystko zależy od ustawiania schedule. Weźmy dwóch graczy z identycznym ROI - jeden gra same turnieje za $20-$30, a drugi wszystko od $10 do $100. Nawet jeśli obaj na określonej próbce skończą z takim samym avg BI i tym samym ROI, to ten drugi zawsze będzie bardziej wariancyjny, więc próbka, której potrzebuje do osiągnięcia P(profit)>95% będzie większa.

PS: Jebnąłem tl;dr, a w sumie Ci nie odpowiedziałem :facepalm:
    • fenikss2009
      fenikss2009
      Srebro
      Napisane przez OzzyM

Wiesz, jeśli chcesz podejść na poważnie do inwestowania (i piszę to jako inwestor, nie gracz, bo poważnie od dłuższego czasu siedzę w longtermach), to trzeba przyjąć podejście podobne do podejmowania EV+ decyzji. Jeśli inwestycja w daną ofertę jest dla Ciebie EV+, to niezależnie jak bardzo jest wariancyjna, powinieneś inwestować, bo w longrunie te wszystkie EV+ oferty dadzą Ci profit :)
      1.wystawiający
      Aktualnie to ja jestem stejkowany,ale ostatnio wystawiłem ofertę która właśnie się nie sprzedała z powodu zbyt wysokiej wariancji (turnieje mtt hu superturbo/hipery)
      i tak rozkminiałem jaki podział byłby odpowiedni (wybrałem 50/50 jak w sng,być może niepoważny ale jakoś nikt mnie nie zjechał.)
      i ciekawy byłem z punktu widzenia inwestora i gracza jaki podział byłby najbardziej sprawiedliwy dla obu stron.I w sumie dlaczego ta oferta się nie sprzedała.
      oferta
      Oraz jakbym samemu zaczął grać te turki(co mam w planach) to jaki brm byłby dla nich odpowiedni.
      2.kupujący
      Więc jaki brm. uważasz za odpowiedni aby na stejkach się nie zbustować, pomimo +ev decyzji przy doborze ofert??
    • OzzyM
      OzzyM
      Brąz
      na forum od: 18.07.2010 Posty: 3 950
      Napisane przez fenikss2009
      Napisane przez OzzyM

Wiesz, jeśli chcesz podejść na poważnie do inwestowania (i piszę to jako inwestor, nie gracz, bo poważnie od dłuższego czasu siedzę w longtermach), to trzeba przyjąć podejście podobne do podejmowania EV+ decyzji. Jeśli inwestycja w daną ofertę jest dla Ciebie EV+, to niezależnie jak bardzo jest wariancyjna, powinieneś inwestować, bo w longrunie te wszystkie EV+ oferty dadzą Ci profit :)
      1.wystawiający
      Aktualnie to ja jestem stejkowany,ale ostatnio wystawiłem ofertę która właśnie się nie sprzedała z powodu zbyt wysokiej wariancji (turnieje mtt hu superturbo/hipery)
      i tak rozkminiałem jaki podział byłby odpowiedni (wybrałem 50/50 jak w sng,być może niepoważny ale jakoś nikt mnie nie zjechał.)
      i ciekawy byłem z punktu widzenia inwestora i gracza jaki podział byłby najbardziej sprawiedliwy dla obu stron.I w sumie dlaczego ta oferta się nie sprzedała.
      oferta
      Oraz jakbym samemu zaczął grać te turki(co mam w planach) to jaki brm byłby dla nich odpowiedni.
      2.kupujący
      Więc jaki brm. uważasz za odpowiedni aby na stejkach się nie zbustować, pomimo +ev decyzji przy doborze ofert??
      1. Czemu się nie sprzedała nie mam pojęcia :( Słabo się znam na hyperach, wygląda niby spoko, tylko ten cut dość spory.

2. Wszystko zależy od tego w co inwestujesz. Weźmy dwa przykłady:
      - longtermy na 2000 mtt wygrywających graczy - myślę, że tu wystarczy coś w stylu 25bi, czyli np. z bankrollem 10k$ możesz zainwestować w 25 longtermów, w każdym biorąc udziałów za 400$
      - stejki mtt na jedną sesję, powiedzmy 40 mtt - tutaj chciałbym już mieć koło 80bi, czyli w jednego stejka przy rollu 10k$ inwestuję maksymalnie 125$

Ale pewnie patrzę zbyt konserwatywnie.
    • sz3sz
      sz3sz
      Brąz
      na forum od: 20.04.2010 Posty: 5 824
      dla mtt (std schedule turbo + regular) okolo 6-8k gier
      dla sng (180many turbo) 10k gier (dla sredniaczka z 15% roi)
      dla stt ht 15k+ gier (chociaz niektorzy longruna to i w 50k gier nie zobacza)
      dla cash 6max ~300k rak

info z roznego rodzaju danych statystycznych publikowanych na portalach pokerowych (w tym pokertexas, p5s, tpe, itd)
    • queristo
      queristo
      Brąz
      na forum od: 04.10.2009 Posty: 1 748
      Odnośnie mtt:
      http://www.nsdpoker.com/mtt-data/
    • dark1one
      dark1one
      Brąz
      na forum od: 25.01.2008 Posty: 920
      Akurat co do wariancyjności oferty to dużo więcej od matematyki i wzorów w tym wypadku ma do powiedzenia praktyka (chyba, że podciągnąć to pod statystykę ;) ). Policzyłem na szybkiego wyniki dla S&G HU (najprostszy model, każdy pojedynek to wygrana albo przegrana). Nie uwzględniając rakebacku, wyniki które mi wyszły, trochę mnie zaskoczyły, mianowicie szanse na profit w podanej ilości turniejów wyszły mi:
      dla roi 3%
      1k turków: 83% serii zakończonych na +
      2k: 91%
      5k: 98,3%
      10k: 99,8%

dla roi 1%

1k: 63%
      2k: 69%
      5k: 76%
      10k: 84%

a patrząc na drugi biegun: w mtt jest tyle modeli, ilu liczących ludzi. Grając tylko turki z fieldami na kilka tysięcy ludzi musi być dużo większa niż grając turki z kilkukrotnie mniejszym fieldem, ale nigdzie nie znalazłem żadnego modelu, który przypadłby mi do gustu :)