[HM2] Wartość 4b Range z EP

• Dagienka
      Dagienka
      Brąz
      na forum od: 18.05.2009 Posty: 800
      Hey,
      Sprawdziłam sobie wartość staty 4b Range z danych pozycji a dokładnie z pozycji EP. Mam na villa 115k hands. Zrobiłam odpowiednie filtry w HM2 i wyszło mi 55 takich rąk (27 rąk, z którymi zobaczył SD):
      Blinds: $ 100 NL
      Combo actions: 4BET,
      Faced Preflop 3 BET = true,
      Hero's position: EP

Wyszło 27 rąk, z którymi vill wykonał 4beta z pozycji EP i zobaczył showndawn:
      KK+, JJ, 99-88, AQs+, 64s, AQo+, KQo <-- 5.88% rąk

W POPupie, który pokazuje mi wartość 4b Range z pozycji EP mam wartość 2,8 a jak widać jego zakres rąk jest 5.88%

Skąd bierze się taki błąd ? Czy wartość tej statystyki "odrzuca" ręce, które wystąpiły tylko 1 raz ? np. w tym przykładzie ręce 64s, 88, 99, JJ, AQs, AQo, KQo wystąpiły tylko raz, a dokładniej vill zobaczył z nimi SD.

Jeżeli by tak było, to wartość tej staty jest imo bezużyteczna. To, że vill zrobił raz 4b bluff z 64s i na taki "drugi raz" potrzeba następnych 100 k rąk, aby ta ręka została wliczona do 4b Rangu jest bez sensu.

Edit: sprawdziłam pozostałe pozycje i nawet po odrzuceniu rąk, które występują tylko raz, wartości są rozbieżne w zakresie % rąk a 4bet Range (różnica to od 1 % do 2 % )
  • 7 odpowiedzi
    • 00471
      00471
      Brąz
      na forum od: 30.03.2011 Posty: 2 590
      Nie wiem skąd się bierze ta różnica, ale ta teza:

"Czy wartość tej statystyki "odrzuca" ręce, które wystąpiły tylko 1 raz ? np. w tym przykładzie ręce 64s, 88, 99, JJ, AQs, AQo, KQo wystąpiły tylko raz, a dokładniej vill zobaczył z nimi SD."

Na pewno jest błędna, co widać jak masz na kogoś np. kilka rąk, zrobi 4b i jego 4b range pozycyjny będzie wynosił np. 33%.
    • jubi89
      jubi89
      Platyna
      na forum od: 10.12.2009 Posty: 627
      Imo to nie błąd.

Nie wiem jak HM liczy 4Bet range, ale wydaje mi się, że liczy to jako. Open range % * 4Bet % czyli

Jak ktoś ma 10% OR z EP + 4B na poziomie 20% to 4Bet range dla niego to 2%.

Tymi rangami to w ogóle bym sobie dupy nie zawracał bo gość 99-JJ to pewnie wrzucił na MSSa albo fisha.

Poza tym dałaś mu wszzystkie kombinacje tych rąk. A on czasami sboie callnie QQ+,AK do 3Beta.

Dlatego oceniając jego 4Bet ragne patrz na ft5B i 5B nuts% to zabaczysz ile ma blefów/value.
    • 00471
      00471
      Brąz
      Btw, znalazłem ten temat:
      [4b range] looks at what % of your opening range you are 4-betting vs a 3bet.

So if you are opening 20% of hands from a position, then 4betting 5%, then theoretically, you are 4betting 4% of your range.
    • Dagienka
      Dagienka
      Brąz
      na forum od: 18.05.2009 Posty: 800
      Ok, wszystko jasne.
      Dzięki za szybką odp ! :s_thumbsup:
    • jubi89
      jubi89
      Platyna
      na forum od: 10.12.2009 Posty: 627
      Teraz to ja nie wiem.

Jakim cudem im wyszło 4% 4Bet Range ?
      Aż włączyłem HMa i zacząłem liczyć "moim" sposobem i mniej więcej się zgadza (nie wiem jak to traktuje c4Bety i 4Bety vs SQZ etc.)

Wychodziło, albo bardzo zbliżone, albo trochę za dużo niż wyświetlana wartość.

czyli wg algorytmu 20%*5% = 1% a im nie wiadomo skąd wychodzi 4%

WTF ?(

Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się, że ten post na forum HMa ma błąd, ale wolałbym, żeby ktoś jeszcze się wypowiedział.
    • 00471
      00471
      Brąz
      Napisane przez jubi89
      Teraz to ja nie wiem.

Jakim cudem im wyszło 4% 4Bet Range ?
      Aż włączyłem HMa i zacząłem liczyć "moim" sposobem i mniej więcej się zgadza (nie wiem jak to traktuje c4Bety i 4Bety vs SQZ etc.)

Wychodziło, albo bardzo zbliżone, albo trochę za dużo niż wyświetlana wartość.

czyli wg algorytmu 20%*5% = 1% a im nie wiadomo skąd wychodzi 4%

WTF ?(

Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się, że ten post na forum HMa ma błąd, ale wolałbym, żeby ktoś jeszcze się wypowiedział.
      Właśnie ja też tego nie rozumiem :D
    • Vestelth
      Vestelth
      Global
      na forum od: 01.09.2011 Posty: 1 889
      Hejka,

wg. mnie coś się Panu z obsługi forum pomyliło.
      Żeby wyszło 4% 4bet range,
      trzeba 4betować 4 razy na 20 sytuacji (4/20=1/5) czyli co piątą rękę, którą otworzyliśmy.
      To daje 20% 4betu przy 4% 4bet range. Może wyszedł mu ułamek 1/5 i uznał, że to pięć procent ;]
      Anyway, liczycie dobrze i statystyka pokazuje dobrze. Czasem nawet najlepsi popełniają takie troll błędy, zwłaszcza jak się odpowiada już np. na 50ty post z rzędu.

Pozdrawiam.