[inne] pgAdmin - nie mogę zrobić vacuum

• 14 odpowiedzi
    • spinek
      spinek
      SuperModerator
      SuperModerator
      na forum od: 27.09.2009 Posty: 5 893
      Cześć blahblah12,

Możesz spróbować zrobić REINDEX, ale jeżeli to nie pomoże, to jedyne wyjście to wyeksportowanie historii rąk, stworzenie nowej bazy i zaimportowanie do niej na nowo historii rąk (starą bazę można później usunąć)

Taki błąd to najczęściej wynik nagłego zresetowania/zawieszenia się komputera lub błędu na dysku.

Pozdrawiam
    • blahblah12
      blahblah12
      Brąz
      na forum od: 28.11.2012 Posty: 1 464
      Dzięki za odpowiedź. Niestety nie da się zrobić reindexu.

Mam też inny problem:

Nie mogę eksportować rąk! Pojawia się komunikat, że HM2 nie mógł połączyć się z bazą i żebym sprawdził ustawienia zapory itd.

Nie działa też usuwanie rąk. Tzn. w zakładce purge zaznaczam wszystko odpowiednio, wyskakuje okienko z postępem procesu, a po zakończeniu wcale nie ubywa miejsca na dysku. Tak jakby HM usuwał informacje o rękach, ale fizycznie wciąż są na komputerze.

Jak inaczej mogę usunąć bazę danych? Zainstalowałem ją niestety na dysku systemowym, a urosła do 60gb i niewiele miejsca mi zostało na inne programy...
    • spinek
      spinek
      SuperModerator
      SuperModerator
      Hej,

Nie wiem jakie są przyczyny kłopotów z eksportem rąk. Słyszałem, że HM2 ma kłopoty ze współpracą z niektórymi wersjami PostgreSQL.

Wszystkie ręce jakie importowałeś do bazy powinieneś mieć w folderze C:\HM2Archive
      Sprawdź czy tam się znajdują.

Co do purge, to po nim trzeba wykonać vacuum, żeby odzyskać miejsce na dysku, a ponieważ z jakiegoś powodu u Ciebie wyskakuje błąd, vacuum nie jest wykonany poprawnie i miejsce nie zostaje odzyskane :(

Aby usunąć bazę wejdź w Database Manager i użyj "czerwonego minusa" (być może będziesz musiał utworzyć najpierw nową - "zielony plus").

Jeżeli baza nie będzie chciała się skasować, można to zrobić z poziomu pgAdmin III. Tutaj masz FAQ jak to zrobić.

Pozdrawiam
    • blahblah12
      blahblah12
      Brąz
      A w jaki sposób eksportować notatki z HM2?
    • spinek
      spinek
      SuperModerator
      SuperModerator
      W HM2 nie ma oddzielnej opcji eksportu notatek. Kopiowanie notatek odbywa się za pomocą Database Manager->Backup. Później robi się restore do nowej bazy.

Tylko nie jestem pewien czy u Ciebie to zadziała poprawnie, skoro masz problemy z bazą :(

Musisz popróbować.

Pozdrawiam
    • blahblah12
      blahblah12
      Brąz
      Ok, dzięki za pomoc.
    • blahblah12
      blahblah12
      Brąz
      Dobra, skasowałem bazę, zaimportowałem ręce ponownie.

Przypadkowo zaimportowałem też ręce z limitów, których nie gram. Zrobiłem purge (pasek postępu zapełnił się w pełni), potem vacum w HM2 i ponownie w pgAdmin, ale... Nie ubyło miejsca na dysku. Nie mam tych rąk w bazie, ale miejsce na dysku pozostało bez zmian, a powinno zwolnić się z 5-10gb miejsca... Wiem to na pewno, bo zapisywałem wszystko przed uruchomieniem procesu. Co zrobiłem nie tak?
    • spinek
      spinek
      SuperModerator
      SuperModerator
      Hej,

A zaznaczyłeś opcję "FULL" przy robieniu vacuum z poziomy pgAdmin III? Bo tylko wtedy miejsce zostanie odzyskane. Czasami może być też problem z odzyskaniem miejsca, jeżeli masz bardzo zapchany dysk. PostgreSQL do poprawnego działanie i przeprowadzania takich operacji potrzebuje sporo wolnego miejsca na dysku.

Jeżeli vacuum z zaznaczonym "FULL" nie pomaga, to proponuję stworzyć nową bazę i tym razem zaimportować tylko te potrzebne ręce ;)

Pozdrawiam
    • blahblah12
      blahblah12
      Brąz
      OMG zaimportowanie 10 mln rąk zajmuje mi kilka dni prawie non stop komputer chodzi... tak długo, bo na początku zasysa 200hands/sekunda i stopniowo zwalnia a w połowie spada do 50 hands/sekunda ;/

Co dziwnego jeszcze zauważyłem to TableScan Turbo pokazuje inne statystyki niż HM2... Pewnie TST używa dodatkowo tych, które skasowałem w HM, ale to dowodzi, że jednak te ręce nie skasowały się fizycznie.

Tyle kasy HM2 kosztował, a działa jak programik za 10 zł...

PS. Tak, zrobiłem full, które trwało bardzo długo (włączyłem o 8 rano, o 14 jeszcze się robiło, potem odszedłem od kompa, a o 20 było gotowe).
    • spinek
      spinek
      SuperModerator
      SuperModerator
      To niestety coś to purge/vacuum musi u Ciebie nie działać poprawnie :(

Co do innych statystyk w TableScan Turbo to też dziwne. Nie masz przypadkiem dwóch baz danych na dysku? Może w Holdem Managerze 2 korzystasz z jednej, a TST pobiera dane z jakiejś starej?

Jeżeli masz dużo rąk do zaimportowania, to podzielenie ich na mniejsze paczki jest dobrym pomysłem. Przy dużych ilościach niestety szybkość importu z czasem mocno spada.

Pozdrawiam
    • blahblah12
      blahblah12
      Brąz
      Zrobiłem nową bazę od zgłoszenia problemu i mam wciąż ten sam problem. Wybieram ręce w HM2 i robię purge. Następnie w pgAdmin robię vacuum full, a potem reindex. Niestety oba zabiegi nie zmniejszają rozmiaru bazy, więc prawdopodobnie nie mogę usunąć starych rąk. Czy ktoś miał taki problem?

To drugi raz, więc nie może być przypadek. Być może coś nie tak z twardym dyskiem? Czy najnowsza wersja postqsl może sprawiać takie problemy?
    • spinek
      spinek
      SuperModerator
      SuperModerator
      Napisane przez blahblah12
      Czy najnowsza wersja postqsl może sprawiać takie problemy?
      Kiedyś było tak, że takie rzeczy jak backup/restore czy purge hands działały poprawnie tylko w wersji 8.4 PostgreSQL (domyślnie instalowanej przez Holdem Managera 2). Tak więc jest to możliwe, że takie problemy występują przez wersję PostgreSQL.

Sugeruję skontaktować się z supportem Holdem Managera 2 i dokładnie dopytać pod jakimi wersjami PostgreSQL te funkcjonalności zostały przetestowane.

Pozdrawiam
    • blahblah12
      blahblah12
      Brąz
      Aha, to szkoda, bo wczoraj wyszła wersja 9.3 i chciałem sprawdzić nowości, ale trzeba będzie wrócić do wersji 8.4...

If you did not download PostgreSQL from our website we recomend you use version 8.4.
    • blahblah12
      blahblah12
      Brąz
      No dobra, ale jak usunę postgresql to baza się zachowa i będę mógł korzystać z niej, używając starszej wersji postrgresql?

Nieważne, znalazłem odpowiedź:

Note: You must install the same version of PostgreSQL the old database was stored in i.e Version 8.4.