[HM2] Purge a rozmiar bazy danych

• MarseliusMS
      MarseliusMS
      Brąz
      na forum od: 17.04.2009 Posty: 2 970
      Parę dni temu przeszedłem na wyższy limit i w tym celu założyłem nową bazę danych. Na starym limicie baza danych zajmowała 28gb. Są to ręce z okresu prawie 3 miesięcy.
      Mam dysk SSD i potrzebuję miejsca więc postanowiłem pozbyć się całej bazy danych (póki co ok. 2/3 bo dużo czasu to zajmuje) z niższego limitu. Uzyłem do tego opcji purge.

Skasowałem praktycznie wszystkie ręce ze starego limitu i to co zauważyłem:
      - jak wchodzę w mój komputer to zwolniło się około 14gb
      - jak wchodzę w Database info w HM2 starej bazy to pokazuje mi ciągle rozmiar 28gb
      - jak sprawdzam właściwości folderu postgreSQL to zajmuje ona 34gb (28gb starej + 6gb nowej)

Pytanie brzmi:
      co zrobić aby zwolnić miejsce z folderze postgreSQL bo pomimo, że użyłem Purge dla starej bazy danych to chyba ta opcja nie usuwa tego co miałem na myśli. Jak widać 28gb wciąż jest do usunięcia z folderu postgreSQL ale nie wiem co usunąć, żeby nie naruszyć nowej bazy danych.

EDIT: Zauważyłem, że w postgreSQL -> data -> base są różne foldery. Jeden z nich "16397" zajmuje 28gb a drugi "13394713" zajmuje 6gb. To o te chodzi? Mam po prostu usunąć folder "16397" i po sprawie?
  • 10 odpowiedzi
    • emomaniac
      emomaniac
      Brąz
      na forum od: 11.08.2006 Posty: 2 420
      Witam

Chcesz się zupełnie pozbyć starej bazy, czy tylko zrobić coś by zajmowała mniej miejsca ?

1. Kasowanie starej bazy - najlepiej przez pgAdmin - start - programy - postgresql - pgadminIII (lub bezpośrednia ścieżka - C:\Program Files\PostgreSQL\x.x\bin\pgadmin3) klikając PPM i LPM wybierasz odpowiednią opcję (usuń)
      2. Ograniczenie miejsca zajmowanego przez starą bazę - podobnie w pgAdmin - zrób dla bazy najpierw reindex potem vacuum (porządkowanie).
      3. Jeśli zależy Ci na wolnym miejscu na dysku to wyłącz i skasuj logi w postgresql - pkt 10 FAQ - FAQ & poradniki czyli przeczytaj zanim założysz temat w tym dziale
    • MarseliusMS
      MarseliusMS
      Brąz
      Napisane przez emomaniac
      Witam

Chcesz się zupełnie pozbyć starej bazy, czy tylko zrobić coś by zajmowała mniej miejsca ?

1. Kasowanie starej bazy - najlepiej przez pgAdmin - start - programy - postgresql - pgadminIII (lub bezpośrednia ścieżka - C:\Program Files\PostgreSQL\x.x\bin\pgadmin3) klikając PPM i LPM wybierasz odpowiednią opcję (usuń)
      2. Ograniczenie miejsca zajmowanego przez starą bazę - podobnie w pgAdmin - zrób dla bazy najpierw reindex potem vacuum (porządkowanie).
      3. Jeśli zależy Ci na wolnym miejscu na dysku to wyłącz i skasuj logi w postgresql - pkt 10 FAQ - FAQ & poradniki czyli przeczytaj zanim założysz temat w tym dziale
      Chcę się zupełnie pozbyć starej bazy (baza tj. baza stworzona w HM2 jak się kliknie opcję Database).
      Na liście rozwijanej w pgAdmin mam tylko jedną ogólną bazę a właściwie serwer gzdie jest PostgreSQL 8.4 (localhost:5432). A w HMie mam bazę starą NL10 i nową NL25.
    • SnikerS89
      SnikerS89
      Brąz
      na forum od: 19.08.2008 Posty: 968
      Po Purge musisz zrobić jeszcze Vacuum http://faq.holdemmanager.com/questions/88/Vacuum+Analyze+Database+

Akurat też to wczoraj robiłem, to z przynajmniej drugie tyle zwolniło się jeszcze miejsca po Vacuum.
    • MarseliusMS
      MarseliusMS
      Brąz
      A którą opcję Vacuum?
      Quick, std czy full? Ma to jakieś znaczenie na zdobycie miejsca na dysku?
    • SnikerS89
      SnikerS89
      Brąz
      Pewnie ma, więc zdecydowanie Full zrób. Dla każdej z tych 3 opcji oddzielnie.

6. This will bring up the maintenance screen. Make sure Vacuum, Analyze and "Full" are selected. Click OK.
      7. After that has finished click 'Done' and then repeat steps 5 and 6 for the 'Maintenance operation' > '[x] Analyze', then repeat again for the '[x] Reindex' option.
    • spinek
      spinek
      SuperModerator
      SuperModerator
      na forum od: 27.09.2009 Posty: 5 891
      Hej,

Zgadza się! Konieczna jest opcja "Full", żeby odzyskać miejsce.

Ale jeżeli nie potrzebujesz tej bazy danych i chcesz ją skasować to wystarczy wybrać ją w Database Manager w HM2 i kliknąć czerwony minus na dole.

Pozdrawiam
    • MarseliusMS
      MarseliusMS
      Brąz
      Napisane przez SnikerS89
      Pewnie ma, więc zdecydowanie Full zrób. Dla każdej z tych 3 opcji oddzielnie.

6. This will bring up the maintenance screen. Make sure Vacuum, Analyze and "Full" are selected. Click OK.
      7. After that has finished click 'Done' and then repeat steps 5 and 6 for the 'Maintenance operation' > '[x] Analyze', then repeat again for the '[x] Reindex' option.
      Akurat w HM2 pewnie chodzi o to, że najpierw FULL, potem standard, potem quick tak? Czy odwrotnie?
      Kurde... taka ogromna baza to się bedzie kilka dni robiła... :D
    • SnikerS89
      SnikerS89
      Brąz
      Hmm, ja w ogóle przez HMa nie robiłem. Zrobiłem zgodnie z instrukcją z linka którego wrzuciłem, czyli przez PGadmina. I długo nie było, purge robiło mi się ~6h, a vaccum według tego poradnika dużo, dużo krócej zeszło.
    • MarseliusMS
      MarseliusMS
      Brąz
      Napisane przez spinek
      Hej,

Zgadza się! Konieczna jest opcja "Full", żeby odzyskać miejsce.

Ale jeżeli nie potrzebujesz tej bazy danych i chcesz ją skasować to wystarczy wybrać ją w Database Manager w HM2 i kliknąć czerwony minus na dole.

Pozdrawiam
      Kur**, dlaczego o tym nie pomyślałem... Ale swoją drogą mam wrażenie, że warto wybrać czerwony minus dopiero po zrobionym całkowitym purge, może to być prawda?

EDIT: Nie kumam... W c:/postgreSQL/data/base/13394713/ mam 7gb zapchane nową bazą. Dodatkowo mam zapchane 5gb w c:/users/"nasze konto"/appdata/roaming/holdemmanager/database/"nazwa bazy"/players.
      Czym się różnią te foldery? I dlaczego pokazuje mi w Holdem managerze w Databases, że moja baza zajmuje 7gb jak naprawdę zajmuje 12gb? Ktoś mi to wytłumaczy? :)
    • spinek
      spinek
      SuperModerator
      SuperModerator
      na forum od: 27.09.2009 Posty: 5 891
      Napisane przez MarseliusMS
      Kur**, dlaczego o tym nie pomyślałem... Ale swoją drogą mam wrażenie, że warto wybrać czerwony minus dopiero po zrobionym całkowitym purge, może to być prawda?
      Raczej nie. Czerwony minus kasuje całą bazę danych, więc jej wielkość i tak już nie ma znaczenia, skoro cała idzie do kasacji.

EDIT: Nie kumam... W c:/postgreSQL/data/base/13394713/ mam 7gb zapchane nową bazą. Dodatkowo mam zapchane 5gb w c:/users/"nasze konto"/appdata/roaming/holdemmanager/database/"nazwa bazy"/players.
      Czym się różnią te foldery? I dlaczego pokazuje mi w Holdem managerze w Databases, że moja baza zajmuje 7gb jak naprawdę zajmuje 12gb? Ktoś mi to wytłumaczy? :)
      W HM2 podzielono bazę na dwie części: jedna część to baza postgresql, ale część danych wydzielono i przeniesiono właśnie do folderu użytkownika w c:/users/... (podobno w celu zwiększenia wydajności).
      Widocznie w HM2 jest pokazywana tylko wielkość bazy postgresql.

Pozdrawiam