Hej,
kupiłem dzisiaj nową wersję Pocker Trackera (4), póki co miałem zainstalowaną 3. Ściągnąłem na dysk, zainstalowałem i w momencie otwierania wyskakuje taki komunikat:

"Poker Tracker has detected a permission issue which prevents it from running. Please use Disk Utility to repair your Disk Permissions and run Poker Tracker again. If that fails please contact support for additional troubleshooting assistance."

Czy ktoś miał podobny problem albo wie co może być przyczyną i jak to rozwiązać?

EDIT:

ok, odpowiedź znalazłem na forum PT. Nie kasuję, bo może się komuś przyda.

The permissions for /Users/Shared/Library/Preferences must be changed to 777, this is the reason why PokerTracker 4 is showing that error message, we need to be able to create the user data folder, but we cannot do this unless your permissions folded allows us to do so.

Follow these simple instructions:

1) Quit PT4
2) Open the terminal (Applications -> Utilities -> Terminal) and type sudo chmod 777 /Users/Shared/Library/Preferences. You may need to enter your administration password when you do this. When this is complete you can quit the terminal.
3) Restart PokerTracker 4.

It's my understanding this folder should exist by default - if it doesn't you'll get an error in (2) if it doesn't exist, then running this will create it:
sudo mkdir /Users/Shared/Library/Preferences

Then run the command in (2).