[HM2] Dysk HDD vs SSD

• gruchacz
      gruchacz
      Brąz
      na forum od: 06.04.2011 Posty: 735
      Witam!
      Czy mógłby ktoś mi powiedzieć czy jest duża różnica w używaniu HMa2 z dyskiem HDD vs SSD? Na czym ta różnica głównie polega tzn. HUD jest płynniejszy, płynniej można analizować bazę danych/wykresy? Jaka jest różnica w importowaniu rąk? Warto zainwestować w SSD czy wg was az takiej roznicy nie ma?
  • 23 odpowiedzi
    • ctrl82
      ctrl82
      Brąz
      na forum od: 12.10.2011 Posty: 312
      grasz 6/8 + stolików SSD..mniej HDD ewentulanie hybrydówka HDD/SSD :P
    • kevONEin
      kevONEin
      Brąz
      na forum od: 23.03.2010 Posty: 1 044
      Imo to jesli i baze rak i aplikacje bedziesz miec na SSD, to bedzie smigac jak Bolt. Szybsze czasy zapisu, odczytu, dostepu do plikow na dysku.

Ogolnie w dysk SSD sie oplaca zainwestowac :) . Naprawde sporo sie zyskuje na wydajnosci komputera. Powtorze za kolega: "dysk twardy jest najwolniejsza czescia komputera, ktora go najbardziej ogranicza".
    • gruchacz
      gruchacz
      Brąz
      A taki 128GB SSD wystarczy na wina7, jakiś software i bazę danych 10-15mln rak? Bo lapki z 256 są już mega drogie, a jeśli 128 by wystarczyło na software + baze, a dane miałbym na zewnętrznym jakimś - wydaje mi się, że to najelspzy pomysł.

EDIT:
      I miałby ktoś może dane dot. hands/s przy imporcie rąk przy obecnej bazie 3-5mln rąk w dysku SSD? Nie mówię o konkretnych liczbach, ale choćby zakresie, bo u mnie w HDD lapkowym ~30h/s - strasznie wolno biorąc pod uwagę to, że codziennie wgrywam ze 100k nowych rąk, czyli mam kompa nieczynnego ~3h - chciałbym zmniejszyć ten czas właśnie przez kupno lapka z SSD...
    • franeczek
      franeczek
      Global
      na forum od: 22.03.2009 Posty: 2 439
      200h/s przy bazie 2 miliony hands. Ja mam lapka gdzie mam SSD+hdd, Na SSD 128GB mam system i wszystkie pokerowe pierdoły.
      Dodatkowo mój SSD jes cały zaszyfrowany true cryptem więc bez tego pewnie byłoby jeszcze szybciej z importem.
      3miiony hands nie powinno zajmować więcej niż 20GB na dysku tak więc spokojnie nawet taki 64GB dysk powinien styknąć.
    • diabelb
      diabelb
      Brąz
      na forum od: 02.04.2010 Posty: 373
      30h/s? To musisz mieć wolny sprzęt lub naprawdę ogromną bazę. Mi na lapku ze standardowym dyskiem HDD HM2 importuje z prędkością ~180h/s (baza aktualnie ma około 2 500 000 rozdań). Myślę że na dobrym sprzęcie i dysku SSD spokojnie powinno wyciągać ponad 300h/s.
    • gruchacz
      gruchacz
      Brąz
      Ok, dzięki panowie. Raczej zdecyduje sięwtedy na jakiślapek z 128GB SSD i jakiś zewnętrzny 1TB i powinno być ok.
      Dzięki za pomoc.
    • evLeisure
      evLeisure
      Brąz
      na forum od: 14.11.2011 Posty: 3 051
      Nie lepiej lapek z HDD i wymienić dysk na SSD? Pamiętam, że kiedyś jak sprawdzałem to SSD w lapku sztucznie zawyżał cenę - na kupnie osobno laptopa + dysku SSD wychodziło się o wiele lepiej. Jak jeszcze uda Ci się sprzedać HDD z laptopa to już w ogóle.
    • gruchacz
      gruchacz
      Brąz
      Tylko jak wymienię dysk to raczej stracę gwarancję + to pewnie jest jakiśtam koszt, zgadza się? Czy mogę kupić nowego lapka z HDD, dokupić gdzieś SSD i dać im do wymiany tak żeby nie stracić gwarancji?
    • meerec
      meerec
      Brąz
      na forum od: 30.01.2010 Posty: 131
      Jest dużo lapków, z dostępem do dysku. Niektórzy producenci nawet zalecają wysyłkę do reklamacji bez dysku dla bezpieczeństwa danych.
    • gruchacz
      gruchacz
      Brąz
      Ale nie wiem czy samemu mi się chce go demontować, zrywac plobmy etc. żeby potem mieć problemy... Nie po to wydaje czlowiek kilka k zł na sprzęt, żeby potem mieć problemy jak coś się stanie + to jest narzędzie pracy, więc nie mogę mieć 2tyg. przestoju. Chyba, że byłaby opcja wymiany w sklepie od razu - muszę napisać do xkomu czy nie robią takich rzeczy...
    • evLeisure
      evLeisure
      Brąz
      Wymiana dysku w laptopie to 2 min roboty.

http://www.youtube.com/watch?v=XpUFC2Fdkwc

Tutaj masz pokazane jak wymieniają dysk oraz przy okazji porównanie wydajności obu dysków.

Jeśli ktoś chce Ci sprzedać komputer mający plomby na wymianę dysku to instant sobie daruj. Do gwarancji chcesz z dyskiem kompa odsyłać? Albo w drugą stronę. Jak zrąbie Ci się dysk to chcesz wysyłać im całego laptopa?

W ogóle dla pokerzysty świetną opcją są laptopy z możliwością zamontowania dwóch dysków. Jeden zostawiamy w pełni legalny, a drugi z wszystkimi pokerowymi bzdetami. Jakby kiedyś zdarzył się nalot podobny do tego w Szwecji to dajesz im kompa z legalny dyskiem i nie mają prawa się uczepić - drugi dysk wcale nie musiał istnieć. Za to nie wciśniesz im laptopa bez dysku, bo na cholerę byłby Ci laptop bez dysku...
    • gruchacz
      gruchacz
      Brąz
      Jeśli ktoś chce Ci sprzedać komputer mający plomby na wymianę dysku to instant sobie daruj.

Ale nie ma czegoś takiego, że jak kupujesz nowego lapka i masz gwarancję na 2 lata to nie możesz go rozkręcać W OGÓLE, bo masz plomby i jak je zerwiesz to masz po gwarancji? Czy mogę dysk wykręcić przed wysłaniem na ewentualną gwarancję i serwis nie będzie miał żadnych problemów?

Bo jeżeli tak, to kupiłbym sobie lapka z dyskiem HDD jakimkolwiek, kupił jakieś dobre SSD + zewnętrzny dysk 1TB i zaoszczędził na tym pewnie z ~500zł aniżeli bym kupował lapka z od razu wbudowanym SSD...

W każdym lapku tak banalnie się wymienia te dyski? Czy tylko ten to taki specjalny, pokazowy model, a w innych więcej z tym roboty tzn. dysk jest gdzieś głębiej ukryty?
    • evLeisure
      evLeisure
      Brąz
      Nt. gwarancji musisz się dopytać sam, bo po prostu nie wiem. Jednakże pierwszy słyszę, aby plomby przy zakupie laptopa obejmowały również dysk.

W innych modelach pewnie ciut inaczej wymienia się dysk, ale podobnie łatwo.
    • gruchacz
      gruchacz
      Brąz
      Ok, dzięki za wyjasnienie sprawy.
    • Duzers
      Duzers
      Brąz
      na forum od: 23.03.2008 Posty: 526
      W 90% przypadków wymiana dysku/DDR Ramu nie powoduje utraty gwarancji.

Jednakże w przypadku wymiany dysku na inny poza serwisem i sytuacji kiedy dysk fabryczny ma partycję odzyskiwania systemu, a Ty nie zrobiłeś sobie przy pierwszym odpaleniu płyt Recovery, serwis może odmówić naprawy laptopa w zakresie software (wysypanie się systemu). Jeżeli nastąpi uszkodzenie jakiegoś podzespołu poza HDD masz prawo odesłać laptopa do serwisu bez HDD (czyli jak logicznie rzecz ujmując, skoro chcą, abyś wysłał bez HDD, to jak masz go wyjąć nie zrywając plomb gwarancyjnych?)

Reasumując:
      - Wymiana dysku w dzisiejszych laptopach to kwestia odkrecenia 2-5 śrubek bez narażenia się na stratę gwarancji
      - Sprawdź czy wymiana dysku powoduje utratę gwarancji, jeżeli tak to znaczy, że kupujesz szajs :) ))
      - Kupujesz SSD, wymieniasz, do HDD kupujesz za 25 pln obudowę podłączaną przez USB i wiśta wio.
    • gruchacz
      gruchacz
      Brąz
      Kupujesz SSD, wymieniasz, do HDD kupujesz za 25 pln obudowę podłączaną przez USB i wiśta wio.

Dyski w lapkach nei są kurewsko wolne? Szybszy nie będzie jakiś zewnętrzny z prawdziwego zdarzenia?

Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienie wszystkiego, zrobię tak jak mówicie. Myślę, że MSI/Dell nie zrywają gwarancji z powodu wymiany dysku, ale podpytam sprzedawcę jak będę kupowa
    • evLeisure
      evLeisure
      Brąz
      Na filmy, muzykę, zdjęcia itd. każdy dysk jest dobry. Chodzi o to, aby system, programy i bazę mieć na szybkim dysku.

Nie wiedziałem, że obudowy do dysków są takie tanie. W takiej sytuacji faktycznie kupić taką obudowę niż go sprzedawać i kupować w zamian zewnętrzny.
    • gruchacz
      gruchacz
      Brąz
      Na filmy, muzykę, zdjęcia itd. każdy dysk jest dobry. Chodzi o to, aby system, programy i bazę mieć na szybkim dysku.

No tak, ale skoro będzie on właściwie cały czas podłączony do kompa i będę z niego słuchał muzyki, oglądał filmy etc. to czy nie będzie za wolny, żeby nie ścinały żadne pliki wideo/muzyka? Czy na takim laptopowym może przycinać np. film a na takim zewnętrznym z prawdziwego zdarzenia nie będzie, o to mi chodzi :)
    • maklakiewicz
      maklakiewicz
      Srebro
      na forum od: 20.03.2008 Posty: 1 425
      Jeżeli w laptopie będzie USB 3.0 (lub inny szybki interfejs) to polecam kup porządną obudowę, zamiast złoma za 20zł (miałem parę i odpadające gniazda to standard, nawet w tych 2x droższych). A muza czy filmy nie ma prawa się ciąć jeżeli dysk będzie dobry i laptop. Dla przykładu uruchomiłem ostatnio film w jakości 720p na laptopie, film znajdował się na drugim laptopie, który ma jakieś 8 lat, oba są w jednej sieci (wifi). Na uruchomienie czekałem ok minuty ale po gdy zaczęło się odtwarzanie nie było żadnej zwiechy. Także po kabelku to będą ułamki żeby wszystko śmigało.
    • 1
    • 2