[PT4] Poprawa szybkości korzystania z PT4

• grzesiek
      grzesiek
      Brąz
      na forum od: 16.09.2007 Posty: 1 103
      Dorobiłem się już lekko ponad miliona rąk w bazie danych i pokertracker zaczyna się przycinać. Hud nie działa płynnie, często odpala się dopiero 2-3 minuty po odpaleniu stolików. Chciałbym to zmienić.

Komputer mam już trochę przestarzały, więc to może być jego wina, z drugiej jednak strony, wymagania podane na stronie producenta niby spełnia.

Kolejną stroną medalu może być to że zostało mi już tylko 30GB miejsca na dysku (na partycji windowsowej, także tu jest baza i PT4). Alternatywą może być np dokupienie dysku przenośnego i przerzucenie bazy/PT4 na ten drugi, jednak czy to może pomóc?

Z rzeczy które dodatkowo wydają mi się niestandardowe, mój folder postgresql waży ponad 50GB, to normalne :>?

Kolejna spraw to gry pracuje PT4, to w windowsowym managerze zadań, podczas gry i używania PT w aktywnych procesach wyświetla mi się kilka osobonych (5-6?) postgresow z ktorych kazdy zre calkiem sporo uzycia procesora (w porownaniu do calej reszty). To normalne?

Jeśli to nie jest konieczne to nie chciałbym usuwać rąk z bazy, ba nawet ją powiększać, więc liczę że uda się znaleźć jakieś inne rozwiązanie.
  • 32 odpowiedzi
    • musashi87
      musashi87
      Srebro
      na forum od: 14.03.2008 Posty: 11 847
      Witam
      Każdy proces w managerze zadań to osobne zapytanie przetwarzane przez baze posgres. Więc może być ich całkiem sporo (oczywiście ich liczbę można ograniczyć w pgconfig).
      Twoja baza zajmując 50GB... dosć sporo najprawdopodobniej jakies 30-40GB z tego to tylko i wyłacznie niepotrzebne logi - tworzenie ich też można wyłączyć w pgconfig. (jeśli niechcesz usuwać całkowicie zmień ich rotację do powiedzmy 2-3dni).
      Sam osobiscie posiadam bazę blisko 1kk hands i zajmuje ona całe 7GB

Najlepszym rozwiązaniem przy słabym sprzecię jest wymiana dysku na SSD pod windowsa i bazę. Różnica prędkości jest ogromna (oczywiście mówimy o jakimś porządnym dysku z zapisem i odczytem min 300MB/s

Pozdrawiam
      Marcin
    • grzesiek
      grzesiek
      Brąz
      Hmm, a skąd mogę dowiedzieć się które logi są niepotrzebne/jak można się ich bezpiecznie pozbyć? I czy te niepotrzebne logi są związane z PT4 czy ogólnie z pracą komputera? Jeśli się ich pozbędę, to czy może to mieć realny wpływ na szybkość pracy PT4? Sorry za dość dociekliwe pytania, ale słabo jestem w temacie :) .

Edit: Jeśli znasz się na dyskach, to mógłbyś polecić jakiś dobry? Czy dyski mają coś co sprawia, że przy 1 komputerze będzie działał, a przy drugim nie (np jak przy ramie, który musi pasować itp)? Jeśli tak to na co zwracać uwagę?
    • marszp81
      marszp81
      Brąz
      na forum od: 04.06.2010 Posty: 547
      z tymi logami to prawda,mase miejsca zajmuja można sie tego pozbyć np.usunąć ,przenies,po co one w ogóle są ,no i jak to nie wpływa na prace trackera to jak zmienic ta rotację
    • Shaggyx
      Shaggyx
      Brąz
      na forum od: 24.12.2009 Posty: 96
      Co do dysków SSD to mogę polecić
      Samsung SSD serii 830
      sam tydzień temu zakupiłem
      SAMSUNG MZ-7PC128, śmiga tak że aż chce się grać :)
    • musashi87
      musashi87
      Srebro
      Napisane przez marszp81
      z tymi logami to prawda,mase miejsca zajmuja można sie tego pozbyć np.usunąć ,przenies,po co one w ogóle są ,no i jak to nie wpływa na prace trackera to jak zmienic ta rotację
      zmiana rotacji w żaden sposób nie wpływa na pracę trakera natomiast całkowite wyłaczenie logowania nieco przyspiesza działanie bazy choć w znikomym stopniu wszystko można ustawić przez pgconfig

Uruchamiasz pgadmin wybierasz plik-->pgconfig file wskazujesz gdzie znajduje się ten plik (folder data bazy danych) można go edytować ustawiając praktycznie wszystko jak się chce
    • marszp81
      marszp81
      Brąz
      jak wskazuje ten polder to chce tylko pliki konfiguracyjne jak zmieniam na wszytkie to pokazuje pliki log. no ale każdy osobno i trzeba mu nazwe podac zminic?,cos źle,chyba bys musiał narysować:) ale dzieki za chęci,po prostu usunę to ,ja mam 12GB.
    • musashi87
      musashi87
      Srebro
      Napisane przez marszp81
      jak wskazuje ten polder to chce tylko pliki konfiguracyjne jak zmieniam na wszytkie to pokazuje pliki log. no ale każdy osobno i trzeba mu nazwe podac zminic?,cos źle,chyba bys musiał narysować:) ale dzieki za chęci,po prostu usunę to ,ja mam 12GB.
      pliki log musisz sobie sam usunąć ręcznie - nie są do nieczego potrzebne

potem musisz wskazać musisz plik konfiguracyjny w pgadmin i dezaktywować w nim tworzenie logów

• grzesiek
      grzesiek
      Brąz
      Czy wszystkie logi są zbędne? Generalnie wszedłem w katalog pg_log i waży on 8GB. Mogę bezpiecznie usunąć w nim wszystkie pliki, czy są jakieś istotne. Jeśli są, to po czym poznać które logi mogę usunąć o które nie?

Najwięcej waży katalog base (ponad 35GB), stąd coś jest do ruszenia?
    • musashi87
      musashi87
      Srebro
      Logi wszystkie są zbędne możesz spokojnie usunąć.
      Co do base to jest nie do ruszenia ale doprawdy nie chce mi sie wierzyć, że zajmuje ona aż tyle miejsca. No chyba, że masz dużo wiecej niż 1kk hendów.
      A może masz tam jeszcze jakąś inną bazę starą nie usunięta?
    • grzesiek
      grzesiek
      Brąz
      Wszedłem w ten katalog i w środku jest jakieś 10 kolejnych ponumerowanych 5 różnymi cyferkami każdy, z czego większość zajmuje kilkaset MB, a jeden największy 30GB. O czym to świadczy :D ?
    • musashi87
      musashi87
      Srebro
      Napisane przez grzesiek
      Wszedłem w ten katalog i w środku jest jakieś 10 kolejnych ponumerowanych 5 różnymi cyferkami każdy, z czego większość zajmuje kilkaset MB, a jeden największy 30GB. O czym to świadczy :D ?
      że to rzeczywiście tylko jedna baza :s_o:
      unbeliveble
    • marszp81
      marszp81
      Brąz
      musashi87 -kawał dobrej roboty,dzieki za rysunek, o to mi właśnie chodzi,zaznacze tylko ten co tyczy dnia,wywaliłem wszystkie logi, i dysk zaczął "oddychać"
      dzięki,ode mnie +10 :)
    • Gratek
      Gratek
      Brąz
      na forum od: 09.10.2008 Posty: 585
      Napisane przez musashi87
      Najlepszym rozwiązaniem przy słabym sprzecię jest wymiana dysku na SSD pod windowsa i bazę. Różnica prędkości jest ogromna (oczywiście mówimy o jakimś porządnym dysku z zapisem i odczytem min 300MB/s
      Skoro pisze, że ma przestarzały sprzęt, to na 99% ma tylko SATA II, czyli max co wyciągnie, to około 250 MB/s :-)
    • musashi87
      musashi87
      Srebro
      Napisane przez Gratek
      Napisane przez musashi87
      Skoro pisze, że ma przestarzały sprzęt, to na 99% ma tylko SATA II, czyli max co wyciągnie, to około 250 MB/s :-)
      fakt. Ale chodziło mi o to raczej żeby nie kupował jakiegoś szitu z zapisem 150 MB/s
    • Gratek
      Gratek
      Brąz
      na forum od: 09.10.2008 Posty: 585
      A folder pg_xlog też można wyczyścić?
      U mnie waży to około 1GB (więcej niż pg_log).
    • musashi87
      musashi87
      Srebro
      Napisane przez Gratek
      A folder pg_xlog też można wyczyścić?
      U mnie waży to około 1GB (więcej niż pg_log).
      to są logi WAL (write-along-log) domyślnie mają każdy po 16mb i do pracy baze jest potrzebny minimum jeden iść ilość ustawić w configu pod "checkpoint segments" generalnie jak wyrzucisz wszystkie oprócz najświeższego (data ostatniej mogyfikacji) to się nic nie stanie ale nie wiem czy bedziesz w stanie to zrobić przy uruchomionym serwerze postgres
    • CainBlleetharn
      CainBlleetharn
      Brąz
      na forum od: 20.06.2011 Posty: 466
      Fajny topic. Skąd Ty musashi wiesz takie hardcoreowe rzeczy :)
    • marszp81
      marszp81
      Brąz
      http://imageshare.pl/?di=ZGT6[/IMG]
      http://imageshare.pl/?di=Y93W[/IMG

KURDE NAWET Z OBRAZKAMI MI NIE WYCHODZI :facepalm:

ale coś namieszałem i w nie tym co trzeba pliku konfiguracyjnym pozmieniałem teraz nie mam dostepu do serwera ,
      co mam robić -odinstalować zainstalować co z baza itg,jestem ugotowany :)
    • marszp81
      marszp81
      Brąz
      RATUNKU!!
    • 1
    • 2